Cizinci v ČR více žádají o trvalý pobyt. Hlavně Ukrajinci

19.07.2012 17:10

V České republice výrazně přibylo žádostí cizinců o trvalý pobyt – počet žádostí se oproti loňsku dokonce zdvojnásobil. Na svědomí to mají podle úřadů hlavně Ukrajinci.

Cizinci v ČR více žádají o trvalý pobyt. Hlavně Ukrajinci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Ve druhém čtvrtletí letošního roku zaznamenali pracovníci ministerstva vnitra, kteří mají tuto agendu na starost, oproti stejnému období loni více než dvojnásobek žádostí. Zatímco loni od dubna do konce června požádalo o trvalý pobyt v Česku 4331 cizinců, letos jich bylo 9166.

Nárůst žádostí mají na svědomí zejména Ukrajinci. "Domníváme se, že za tímto stojí určité fámy mezi cizinci ze třetích zemí (mimo EU). Podle nich ministerstvo vnitra již nevydává trvalé pobyty, budou se vydávat jen do června, nový zákon omezuje jejich vydávání nebo že se trvalé pobyty budou vydávat jen po deseti letech nepřetržitého pobytu.

Tyto informace jsou nepravdivé. Ministerstvo změnu nechystá, stále to bude po pěti letech pobytu," uvedl Vít Dvořáček, vedoucí zlínského oddělení pobytu cizinců odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

Podle něj jsou cizinci pod tlakem zprostředkovatelů, kteří se těmito fámami snaží z těchto lidí vylákat za "pomoc" s vyřízením žádosti o trvalý pobyt peníze. Požadovaná částka mnohdy dosahuje až ke dvěma desítkám tisíc korun.

Podle Dvořáčka pocházejí přibližně dvě třetiny žádostí o trvalý pobyt od občanů Ukrajiny. Doklad o šířících se fámách mezi nimi lze nalézt například na internetovém serveru www.cizinci.wordpress.com, určeném pro cizince žijící v Česku.

V diskusi ke článku o trvalých pobytech občanů třetích zemí muž jménem Bogdan uvádí, že "slyšel o změnách od začátku června" a ptá se, zda od tohoto měsíce bude skutečně možné obdržet trvalý pobyt v Česku až po deseti letech nepřetržitého. Trvalý pobyt je pro tyto cizince přitom velmi výhodný například při získávání zaměstnání. Podle Dvořáčka cizinec s trvalým pobytem v Česku nemusí například mít pracovní povolení od úřadu práce.

Aby předešlo dalšímu šíření mylných informací, chystá ministerstvo vnitra mezi cizinci informační kampaň. Podle Dvořáčka budou osloveni na úřadech i přes neziskové organizace letáky, kde jim ministerstvo vysvětlí, že změny nechystá.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …