Člověk v tísni udělí cenu dagestánské právničce, ocenili její odvahu

18. 2. 2014 20:43

Cenu Homo Homini za obhajobu lidských práv udělí letos česká humanitární organizace Člověk v tísni dagestánské právničce Sapijat Magomedove. Oceněná právnička podle Člověka v tísni zastupuje oběti nezákonného bití a věznění a zabývá se i neobjasněnými vraždami.

Člověk v tísni udělí cenu dagestánské právničce, ocenili její odvahu
Foto: clovekvtisni.cz
Popisek: Člověk v tísni - logo
reklama

Oznámila to Adéla Pospíchalová z mediálního oddělení organizace. Cena bude předána tradičně při zahájení festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, které se koná 3. března v Praze.

Člověk v tísni se rozhodl pro pětatřicetiletou Sapijat Magomedovou kvůli její osobní odvaze. „Zastupuje klienty ve velmi citlivých případech, které jiní právníci odmítají kvůli obavě o své bezpečí. Před čtyřmi lety byla napadena policisty, když chtěla navštívit klienta. Tento útok nebyl dosud vyšetřen," sdělila Pospíchalová. Právnička podle ní zastupuje i oběti sexuálního násilí, které je v Dagestánu stále tabu, a některé případy dovedla až k Evropskému soudu pro lidská práva.

„Sapijat Magomedova, mladá žena ve velmi složitém prostředí na rozhraní Dagestánu a Čečenska, se před lety rozhodla, že nemůže jen tak přihlížet zvůli a násilí, kterého se dopouštějí nejrůznější ozbrojené složky proti civilním obyvatelům," uvedl ředitel organizace Šimon Pánek. „Bojuje proti nezákonnému zadržování, bití, věznění lidí. Aktivně na sebe bere riziko v případech neobjasněných vražd, pravděpodobně spáchaných místními silovými strukturami," doplnil.

Dagestán je nyní podle Člověka v tísni považován za nejneklidnější oblast severního Kavkazu s každodenními střety islamistických radikálů s bezpečnostními složkami státu. „V dagestánských i celoruských médiích se stále častěji zmiňují jakési 'eskadry smrti', které s tichým souhlasem státních struktur berou zákon do svých rukou," uvedla samotná Magomedova. V tiskových zprávách pak bezpečnostní orgány podle ní píšou o zneškodnění pravděpodobných povstalců. „Nejdřív někoho zabijí a teprve poté zjišťují, co to bylo za člověka. Ani v Ruské federaci ale neexistuje zákon, který by umožňoval jen tak zabít člověka bez vyšetřování a soudu," dodala.

Společnost Člověk v tísni uděluje cenu Homo Homini do roku 1994 osobnostem nebo skupinám, které se významně zasloužily o prosazování lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů. Loni cenu získal právník Intigam Alijev z Ázerbájdžánu, země sousedící s Dagestánem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hm. Jak to myslíte? Protažený obličej Tvarůžkové v mimořádném vysílání k ruským agentům

22:11 Hm. Jak to myslíte? Protažený obličej Tvarůžkové v mimořádném vysílání k ruským agentům

Sobotní večer je vysílání ČT 24 kompetně věnováno kauze ruského podílu na výbuchu muničáku ve Vrběti…