Co je tohle za magora? Kandidát ČSSD v Praze to schytal za svou ekonomickou rozvahu. Od všech

19.10.2017 12:06

Jan Smetana, číslo 15 kandidátky v Praze za sociální demokracii, pustil na Facebooku inzerci, která se týká jeho ekonomické studie. Ve zkratce řečeno: co jsme od revoluce prožili, kam jsme se dostali a jak by to ideálně podle oranžové partaje mělo vypadat v budoucnu. Příliš pozitivních ohlasů ovšem nezískal. Vysmála se mu většina diskutujících.

Co je tohle za magora? Kandidát ČSSD v Praze to schytal za svou ekonomickou rozvahu. Od všech
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Jan Smetana z ČSSD Praha

„Po dvaceti sedmi letech od sametové revoluce v ČR jsme se jako zaměstnanci dostali do bodu nula. Jedním z důvodů sametové revoluce bylo i srovnání životní úrovně Čechů a Slováků a Němců nebo Francouzů. Z našich výplat jsme si před rokem 1989 mohli dovolit asi tak třetinu, co naši západní sousedé. Prázdné krámy a spotřební zboží se dalo koupit pouze na černém trhu. Na dovolenou jsme mohli pouze s devizovým příslibem, pouze jako chudí příbuzní. Ale všichni jsme byli zaměstnaní za směšné mzdy. V té době ale existovala úzká vrstva vyvolených, kteří měli životní úroveň srovnatelnou se západem nebo i podstatně vyšší. Tu máme v podobné míře i dnes a ve svém složení se až tak neliší od předlistopadové doby," uvádí pražský politik sociální demokracie.

Ve spleti čísel a údajů pak například uvádí, že „průměrný plat v České republice je 29 346 Kč měsíčně, což je 1129 euro, po zdanění a odvodech je to cca 20 000 Kč čistého. (do výše této mzdy pracuje 70 % zaměstnanců). Průměrný plat v Německu je 3700 euro, což je přesně 3,3krát víc. Přitom HDP na obyvatele je cca dvakrát vyšší v Německu než u nás, a to především proto, že se z nás stala země montoven a velkoskladů. I tak to ovšem razantně neodpovídá."

Jak Smetana dále konstatuje: „Hranice chudoby zaměstnanců je přitom 60 procent tzv. mediánové mzdy, což je v případě České republiky 14 937,- Kč, ale v případě Německa je to 51 329,- Kč, a i v případě Řecka je to 32 199,- Kč (přepočty z eura)

SOUČASNĚ TO ZNAMENÁ, ŽE TZV. MINIMÁLNÍ MZDA JE HLUBOCE POD HRANICÍ CHUDOBY. Proto statistické údaje, že pouze 14 % pracujících Čechů je pod hranicí chudoby je výsměchem. Přitom zkuste vyžít v Praze za 20 000,- Kč čistého (což je cca příjem z 29 346 hrubého), jenom nájem bytu činí průměrně 15 000,- Kč měsíčně." Naše redakce se vyhne analýze čísel, která Smetana uvádí. Zaujala nás především drtivá kritika, jakou si tento dříve sponzorovaný vysloužil.

„To jsou zbožná přání, jen nevím, z čeho by tu minimální mzdu 22.000,- stát zajistil, případně z čeho by potom vyplácel dávky té armádě nezaměstnaných. Srovnávat nás s Německem je razantní!!!! nehoráznost, jejich hospodářské úrovni se ještě hooodně dlouho ani nepřiblížíme, natož ji srovnat, abychom mohli POROVNÁVAT3 pane magistře. Čeho že to?" konstatuje jeden z přispěvatelů. Další? „Fandím lidem vašeho kalibru znalosti ale jste ve špatné straně to co jste napsal perfektní ČSSD zklamala lže drancuje tuto zem lidé ji věřili je to můj názor a je neměnný zdravim. Konečný Jiří." Svůj názor napsala také Růžena Kovaříčková. „P.J.Smetano,Vždyť jste to věděli už pár let před volbami , jaká je v CR situace. Proč jste to dopustili?A teď něco chcete řešit?" Ostrý postoj měl také Pavel Vojta. "Dvacet let jsme vas volili a co jste udelali.Zem jste nechali s ODS rozkrast.Vas kristalovy Gross si nahrabal miliony tak jako rada z vas co berete dividendy za solar.OKD jste nechali rozkrast a ted nam budete kazat jak to melo byt.Jdete se bodnout.Na vas neni socialni ani ten nazev."

Do řeči se přidal i moderátor a zástupce ODS Pavel Novotný. „No jste si nevybral dobrou stranu a region pane," napsal. Rovněž Pavel Procházka nenechal na Smetanovi nit suchou.  „Co je tohle za magora? 22000 během 2 let?. A dál si z toho stát bude brát 54%? Jako fakt? Kterej zaměstnavatel si to může dovolit zaplatit a razantně nezdražit? Takže by následovala inflace jak prase!!! Dph na potraviny 15%, Německo 5%.  Tvl to je pan ekonom, cucá si kraviny z prstu."

Jan Smetana, výše zmíněná patnáctka pražské kandidátky, na výtky "fanoušků" ani v jednom případě nereagoval.

Náhled inzerátu:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pokud přijde blackout, nepůjde to napravit. Bašta předkládá Bruselu katastrofické vize

9:20 Pokud přijde blackout, nepůjde to napravit. Bašta předkládá Bruselu katastrofické vize

Někdejší diplomat, politický analytik Jaroslav Bašta konstatuje, že žijeme v době, v níž se vyplňují…