Co říkáte na Babišův výrok nepříjmeme ani jednoho migranta, ptal se český veřejnoprávní novinář. A ona na to...

05.09.2018 15:05

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) znovu předstoupil před novináře. Tentokrát se tak stalo po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Nedaleko spolkového kancléřství v Berlíně protestovalo proti Babišovi několik lidí. Merkelová ho však přijala s patřičnými poctami. Debatovali spolu o migrační krizi či o euroatlantických vztazích. Shodli se na něčem?

Co říkáte na Babišův výrok nepříjmeme ani jednoho migranta, ptal se český veřejnoprávní novinář. A ona na to...
Foto: Úřad vlády ČR
Popisek: Andrej Babiš hovoří s Angelou Merkelovou v Berlíně
reklama

Merkelová hned na úvod poznamenala, že německo-české vztahy jsou na velmi dobré úrovni a oba politici se prý shodli na tom, že chtějí pokračovat v jejich rozvíjení a prohlubování. Ať už skrze dopravní projekty nebo skrze digitalizaci středu Evropy.

Většinu času oba předsedové vlád věnovali uprchlické krizi.  

„Jde o to, že v posledních letech jsme dosáhli značných pokroků. Shodli jsme se na tom, že máme dobře nastavený mechanismus s Tureckem a že by bylo dobré ho aplikovat i v ostatních zemích. Samozřejmě rozpory přetrvávají v oblasti přerozdělování uprchlíků. Tady máme rozdílné názory,“ připustila Merkelová.

Babiš prohlásil, že s Merkelovou velmi rád diskutoval. Zdůraznil, že Německo je nejdůležitějším obchodním partnerem České republiky. „Naše vztahy sú vyloženě strategické,“ uvedl doslova. Vyměnil si prý s Merkelovou názory na spolupráci v oblasti digitalizace a investic do vědy a výzkumu. „Bavili jsme se i o možnosti spolupráce v oblasti nákupu a prodeje armádního materiálu,“ pokračoval český premiér.

Anketa

Myslíte, že Andrej Babiš provádí jménem České republiky dobrou zahraniční politiku?

89%
11%
hlasovalo: 16471 lidí
„Samozřejmě, důležité téma je Evropa. Jsem velice rád, že jsem měl možnost říct kancléřce názor na řešení migrace. Máme shodu v tom, jak to řešit. Shodu nemáme v tom, jak to řešit s těmi loděmi. Česká republika je solidární,“ zdůrazňoval Babiš s tím, že Česko rozdělilo sto milionů eur na zahraniční pomoc.

„Já jsem paní kancléřce ukázal můj názor na nový návrh rozpočtu EU, který se mi jako nelíbí a kde vidím až 75 miliard eur, které bychom mohli použít na pomoc Africe,“ pokračoval Babiš.

Je toho názoru, že musíme obnovit čtyři základní svobody EU – volný pohyb osob, zboží, kapitálu a služeb. Tyto svobody podle Babiše v poslední době občas poněkud pokulhávají.  

„Ještě jednou děkuju za příjemnou debatu, za přijetí a pohoštění,“ uzavřel Babiš první část tiskové konference.

Pak došlo na otázky novinářů.

Z úst redaktora Českého rozhlasu Poláka zazněl na Merkelovou dotaz, co říká na Babišův výrok „nepříjmeme ani jednoho migranta“. Merkelová odpověděla diplomaticky. „My pracujeme s velkou důvěrou jednoho vůči druhému, ale to neznamená, že na některé věci nemáme mnohé názory. Jedná se teď o to, jestliže nějaká loď opustí výsostné vody Libye, tak to v tom nemůžeme nechat Itálii samotnou. Ale to znamená, že musíme hledat legální cesty, můžeme prosazovat pracovní víza, ale rozcházíme se v tom, jak se chovat k lidem, kteří potřebují naši pomoc,“ poznamenala kancléřka.

Babiš následně dostal prostor k tomu, aby se vyjádřil k protestům v Saské Kamenici (Chemnitz). Český premiér ale dotaz obešel prohlášením, že se k tomu nechce vyjadřovat. „Co se týká Chemnitzu, já neznám detaily, viděl jsem to jen z médií. Já bych se k tomu nechtěl moc vyjadřovat, protože nevím přesně, co se tam stalo,“ prohlásil český premiér.   

Merkelová promluvila jasněji. „Viděli jsme obrázky, které jasně ukazují velkou nenávist i pronásledování lidí. Od toho je třeba se distancovat. To jsem udělala já i můj kolega a tím je řečeno všechno,“ zdůraznila. „To, co se stalo v Saské Kamenici, je velice obtížné pro německou politickou scénu a já to nechci komentovat,“ dodal ještě Babiš.

Posléze se vrátil k tématu uprchlické krize. „My chceme bojovat proti pašerákům dneska, ale jak proti nim můžeme bojovat. Myslím si, že tito pašeráci si vydělávají 7,5 miliardy eur ročně. Oni pašují nejen lidi, ale i naftu a my musíme bojovat proti těmto praktikám. Já jsem řekl, že musíme jednat s libyjskou vládou, i když je to velice obtížné,“ uvedl Babiš.   

„Pro mě je ale důležité to poselství. Pokud lodě přijíždějí a my budeme souhlasit s tím, že si je přerozdělíme, tak já říkám, že je to špatně, protože tím naznačujeme, že příliv lidí může pokračovat,“ varoval český premiér.

Jiří Hošek z TV Seznam chtěl od obou premiérů slyšet stanoviska k rozpočtu EU na příští sedmileté období. Merkelová prozradila, že s Babišem hovořila o střednědobých ekonomických plánech. „Jsme zajedno v tom, že téma migrace hraje rostoucí roli v projektech hospodářské pomoci. To uznal i premiér Andrej Babiš,“ uvedla Merkelová. Jedním dechem dodala, že EU posílá peníze nejen na jih Itálie, ale také do Ázerbájdžánu, Ukrajiny či Gruzie.

Babiš byl vůči rozpočtu EU tradičně kritický. „Já jsem paní kancléřku informoval, že se mi nezdají náklady na ty evropské struktury. Musíme se také bavit o Frontexu a tak dále. Když Evropa řekne, tolik peněz dáme na zastavení migrace, tak ta souvislost tam je,“ podotkl ještě.

Z německé strany zazněl dotaz, jestli by východoevropské státy mohly doplatit na to, že odmítají přijímat uprchlíky.

„Já věřím, že bychom měli mluvit o Schengenu,“ zareagoval Babiš. „My bychom také měli mít plán pro západní Balkán. Chceme se starat  i o ochranu na moři? Nebo ponecháme Balkán někomu jinému? Například Rusům. O tom musíme debatovat. A jestli nedosáhneme toho, že budeme mít antimigrační plán, tak je Schengen ohrožen, protože každá země se bude bránit sama,“ upozornil Babiš.

Merkelová dala svému českému kolegovi za pravdu v tom, že EU musí věnovat pozornost dění na západě Balkánu a poskytovat tamním zemím pomoc.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

21:06 Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

Pirátská poslankyně Olga Richterová se přihlásila do letošního projektu Do práce na kole. A právě o …