Co se chystá: Odhad schůzky Merkelová–Putin

16.08.2018 10:22

Setkání Vladimira Putina, prezidenta Ruské federace s Angelou Merkelovou, německou kancléřkou, které se uskuteční 18. srpna už má svou agendu. Má se jednat o Sýrii, Ukrajině a plynovodu Nord Stream 2. Ale zda se podaří dohodnout něco konkrétního, to je otázka, píše německý Deutsche Welle.

Co se chystá: Odhad schůzky Merkelová–Putin
Foto: kremlin.ru
Popisek: Summit v Minsku (zleva: běloruský prezident Lukašenko, ruský prezident Putin, německá kancléřka Merkelová, francouzský prezident Holland, ukrajinský prezident Porošenko)

Merkelová se naposledy setkala s Putinem v květnu v Soči. Nyní jí návštěvu oplatí, setkání by se mělo konat v malebném zámku Meseberg, který se nachází severně od Berlína. Proč dochází k setkání nyní není podle Deutsche Welle jasné, ale mohlo by souviset s tím, že vládní krize v Německu byla zažehnána a Angela Merkelová se tak může věnovat svému forte – zahraniční politice. V pondělí mluvčí Angely Merkelové Steffen Seibert uvedl tři témata, o kterých se prý hodlají vůdci dvou největších zemí v Evropě bavit. Má to být situace v Sýrii, na Ukrajině a projekt plynovodu Nord Stream 2.

Anketa

Doporučili byste svému synovi či vnukovi jít sloužit jako voják z povolání, kdyby o to projevil zájem?

12%
88%
hlasovalo: 5683 lidí

Sabine Fischerová, vedoucí výzkumnice v oblasti východní Evropy a Euroasie na Německém institutu pro zahraniční a bezpečnostní záležitosti, si nemyslí, že setkání přinese konkrétní výsledky. „Cíle se nezměnily,“ uvedla pro Deutsche Welle. „Rusko má svůj postoj k Sýrii, má ho k Ukrajině a má silný zájem na realizaci Nord Streamu 2 a za tím si půjdou,“ dodala.

Německo se snažilo působit jako mediátor vztahů mezi Ukrajinou a separatisty z východu země a dosáhnout alespoň příměří mezi těmito stranami, na které by teoreticky měly dohlížet modré přilby OSN. Jak by ale dozorování vypadalo v praxi, o tom se vede živá debata. Putin údajně loni naznačil, že by modré přilby neměly být na mírové misi, ale pouze poskytovat ochranu Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, která nyní v oblasti působí. Podle Fischerové je na ruské straně ochota jednat, ale nikoliv ke kompromisnímu řešení. „Čeho chce Merkelová teď dosáhnout je deeskalace napětí v Azovském moři (na pobřeží Donbassu),“ tvrdí Olaf Böhnke, výše postavený poradce z poradenské firmy Rasmussen Global. Podle něj se v této oblasti zvyšuje napětí mezi ruským a ukrajinským námořnictvem, což chce Merkelová řešit.

V otázce Sýrie je podle Deutsche Welle dosáhnout kompromisu ještě těžší. Zřejmě se jedná o přípravu na čtyřstranný summit na začátku září, který bude hostit turecký prezident Recep Erdogan a zúčastní se ho Francie, Německo a Rusko. Zmíněný Olaf Böhnke si myslí, že tématem jednání o Sýrii bude situace v Idlibu, kde prezident Assad údajně chystá novou ofenzivu. Merkelová a její spojenci, včetně Turecka, prý doufají, že se jim podaří přimět Assada, aby zabránil dalšímu masakru. Poradce míní, že Merkelová hraje o čas a chce přimět Putina, ať nedává Assadovi zelenou ke zničení Idlibu.

Dalším kontroverzním tématem je plynovod Nord Stream 2.  Ten by měl sloužit pro přímý transport plynu z Ruska do Německa. Strach z tohoto projektu má především Ukrajina. Pokud by byl dokončen, mohl by Putin snižovat dávky plynu skrz tuto zemi, aniž by tratil na západní spotřebě. S tím souhlasí i Merkelová. Prý požaduje záruky, že Ukrajina nebude náhle odstřihnuta od zásob plynu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…