Co to proboha děláme? Známý americký konzervativec píše o podpoře extremistů a krvi na rukou prezidenta Obamy

05.07.2014 16:44

Web Protiproud provozovaný bývalým kancléřem prezidenta Václava Klause přináší překlad článku známého amerického republikána Patricka Josepha Buchanana. Ten v něm ostře kritizuje požadavek amerického prezidenta Baracka Obamy, aby mu Kongres schválil pět milionů dolarů, které mají být použity na výcvik a výzbroj povstalců ze Syrské osvobozenecké armády (FAO).

Co to proboha děláme? Známý americký konzervativec píše o podpoře extremistů a krvi na rukou prezidenta Obamy
Foto: Washington Post
Popisek: Syrský prezident Bašár Asad
reklama

Podle Buchanana by se Kongres měl Obamy důkladně vyptat na to, proč si přesně myslí, že ho Ústava opravňuje k tomu, zavléci zemi do konfliktu, kterému sám přezdívá „občanská válka, která se nás netýká“. „Sýrie na Spojené státy neútočí. Nepředstavuje pro nás nebezpečí. Tak proč se máme účastnit džihádu za svržení legitimní vlády?“ pokládá si americký republikán řečnickou otázku.

Když vyzbrojíme FSA, staneme se spojenci islamistů

Poukazuje na to, že syrský prezident Bašár Asad bojuje proti extremistům: Frontě an-Nusrá napojené na al-Kajdu. I proti ještě horšímu zlu zvanému ISIS (Islámský stát v Iráku a Sýrii).

Celý text ZDE

„Pokud vycvičíme a vyzbrojíme FSA, staneme se chtě nechtě nejbližšími spojenci islamistů, podobných těm, kteří poslali v roce 2001 k zemi 'Dvojčata', a sunnitské armády teroristů, která se snaží odstranit vládu, jíž v Bagdádu zanechali sami Američané. Co to propánakrále děláme?,“ uvedl Buchanan.

Asad není žádný andílek. Ale...

Připouští, že Asad není žádný andílek. Jenže než vypuklo současné povstání, které si už v zemi vyžádalo sto padesát tisíc lidských životů a z milionů udělalo uprchlíky, prezidenta Asada běžně navštěvovali z USA kongresmani i ministři. Republikán poukázal na to, že ještě v roce 2011 si ministryně zahraničí Hillary Clintonová Asada pochvalovala s tím, že mu jde o reformy.

Buchanan také varuje: „Pokud teď Američané Asada 'sestřelí', kdo zajistí, že Syrská osvobozenecká armáda porazí islamisty, kteří jsou v bojích zatím úspěšnější než ona?" „Nebudeme se potom nakonec náhodou muset angažovat v další občanské válce, tentokrát, abychom zabránili ISIS a al-Kajdě se v Sýrii dostat k moci?,“ ptá se.

Republikán upozorňuje, že odstavení Asada znamená s největší pravděpodobností pro syrské křesťany masové popravy a další zvěrstva. „A jestli začnou s pádem Asadova režimu masové vlny mučednických smrtí způsobené naší intervencí, krev nevinných křesťanů ulpí na rukou Baracka Husseina Obamy a Kongresu Spojených států amerických,“ upozorňuje.

Dochází k závěru, že americký Kongres by měl Obamovi jeho požadavek půl miliardy pro syrské povstalce hodit na hlavu a vysvětlit mu, že jeho dnům „prezidenta – imperialisty“ už odzvonilo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

20:21 To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

Český lev se letos obešel bez diváků v Rudolfinu. Ceremoniál nicméně proběhl před kamerami České tel…