Covid: Máte teplotu? To je dobře. Vědci a nečekané info

11.11.2020 14:08

Server Deutsche Welle upozorňuje, že vědci zatím rozeznávají sedm projevů nemoci covid-19, která se do světa rozšířila z čínského Wu-chanu. Výzkum Vídeňské lékařské univerzity popisuje, u koho spíše dojde při onemocnění ke ztrátě čichu a nabízí také vysvětlení, proč se lidé cítí tak unavení i mnoho týdnů poté, co byli prohlášeni za vyléčené.

Covid: Máte teplotu? To je dobře. Vědci a nečekané info
Foto: Hana Brožková
Popisek: Odběry na COVID 19 pokračují. Byli jsme se podívat i přímo v odběrovém stanu na Náměstí míru v Praze
reklama

Vědci z Vídeňské lékařské univerzity poukázali na sedm příznaků, které by měli lidi upozornit, že je možná napadl koronavirus.

Anketa

Bude Petr Fiala po volbách premiérem?

2%
98%
hlasovalo: 14668 lidí

Tým vědců pod vedením imunologa Winfrieda Pickla a alergologa Rudolfa Valenty shrnul nejtypičtější projevy onemocnění covid-19. Své závěry tým publikoval v časopise Allergy.

Nejtypičtějším projevem nemoci je podle vědců suchý kašel, horečky, bolesti svalů a kloubů, neustupující bolesti hlavy  Ztráta čichu postihuje většinou jen mladší pacienty. Ale tady je prý třeba mít na paměti ještě jednu věc.

V poslední skupině jsme zjistili, že ztráta čichu a chuti postihuje převážně jedince s mladým imunitním systémem,“ uvedl vedoucí studie a imunolog Winfried Pickl v rozhovoru pro DW. „Zde je třeba poznamenat, že ‚mladý imunitní systém‘ se neměří podle věku pacienta, ale podle počtu imunitních buněk (T lymfocytů),“ doplnil server.

Studie vědců z vídeňské univerzity také naznačuje, že lidí, kteří budou během onemocnění trpět vysokým horečkami, budou po vyléčenní imuní o něco déle než lidé, kteří onemocnění prodělali bez vysokých teplot.

Vědci navíc zjistili, že u lidí, kteří onemocnění prodělali, zůstávají v jejich krvi významné stopy po koronaviru i deset týdnů po vyléčení. Jde prý o svého druhu koronavirový otisk prstu, který dokládá, že člověk onemocnění prodělal. Může to být také důvod, proč se lidé cítí slabí ještě řadu týdnů poté, co jsou oficiálně prohlášeni za zdravé.

Ukazuje se také, že se lidský organismus brání koronaviru hned na dvou frontách. Jednak posiluje buněčnou imunitu a jednak produkuje protilátky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný působí zděšení. Včerejší otevřená slova ve Sněmovně mají dohru. Už se vytahují dluhy i terorismus

16:21 Volný působí zděšení. Včerejší otevřená slova ve Sněmovně mají dohru. Už se vytahují dluhy i terorismus

Analytik Roman Máca se zamýšlel na tím, kdy poslanec Lubomír Volný vytvoří nového teroristu, jako by…