Covid: Přijde zlom, nebudeme stíhat léčit, varuje Pirát. Vážné obvinění Babiše

14.10.2020 22:05

„Absolutní pohrdání lidskými životy,“ opřel se do vlády pirátský poslanec Ondřej Profant. Vláda premiéra Andreje Babiše podle něj o vývoji koronavirové situace věděla dopředu, ale s opatřeními kvůli krajským volbám vyčkávala. Domnívá se, že problém nastal už v polovině září, „kdy se mělo zhroutit testování a trasování nemocných“. Brzy prý ve zdravotnictví dojde k situaci, v níž „začne být problém zajišťovat běžnou léčbu“.

Covid: Přijde zlom, nebudeme stíhat léčit, varuje Pirát. Vážné obvinění Babiše
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Trojka kandidátky Ondřej Profant

Anketa

Akceptujete nově vyhlášená vládní opatření?

80%
20%
hlasovalo: 24703 lidí
Profant vládě vyčítá, že měla jasná data a věděla, co se stane, avšak „místo přiměřených opatření se utápěla v nesmyslných hádkách a mediálních obratech“. Kabinet podle něj dobře ví, co bude následovat i v dalších týdnech.

V prezentaci Ústavu zdravotnických informací a statistiky z počátku srpna odkazuje na tvrzení, že tehdy reprodukční číslo R dosáhlo hodnoty 1,26. „Co to v praxi znamená? Pokud to dosadíme do modelu od Světové zdravotnické organizace (WHO), tak nám vyjdou ještě horší čísla, než máme dnes,“ píše poslanec s tím, že „pokud využijeme pozdějších poznatků a R upravíme speciálně pro srpen a speciálně pro září, tak nám vyjdou čísla lehce překračující dnešní data“.

Podle něj tak aktuální problémy způsobilo to, že se již někdy v půlce září mělo zhroutit testování a trasování lidí. Upozorňuje, že WHO doporučuje, aby procento nakažených v testech nepřekročilo 5 %, a že v případě hodnoty nad 10 % už to „značí velký problém s trasováním“. Hodnota v minulém týdnu přitom překročila hranici 30 % pozitivních případů na celkový denní objem provedených testů.

„Vláda měla 3. 8. klíčovou informaci. Přirozenou reakcí je zavést přiměřená opatření. Obdobně jako tomu činí již od začátku pandemie v Dánsku. Naše vláda však raději jde ode zdi ke zdi – čímž poškozuje zdraví obyvatel i ekonomiku nejvíce,“ zní od Profanta.

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch si prý byl všeho vědom, a proto navrhoval v polovině srpna nová opatření. Ty však smetl ze stolu premiér Andrej Babiš (ANO), podle Profanta „bez jakékoliv analýzy či zdůvodnění“.

„Osobně se domnívám, že navrhovaná opatření byla více drakonická, než bylo nutné. Bylo třeba udržet v chodu trasování a drobnější podpůrná opatření. Avšak ani jedno se nestalo,“ pokračuje poslanec.

Přechází do září, kde již měla být čísla „hodně zlá“. „Zvyšování reprodukčního čísla R nebylo kompenzováno skutečně efektivními opatřeními – ze srpnových 1,1 se vyhouplo až na 1,5. Od půlky měsíce bylo nadevší pochybnost, že je třeba zavést opatření. Již první dva zářijové týdny jsme překročili limit 5 % pozitivně testovaných, od kterého Evropská komise doporučuje lockdown,“ vzpomíná.

Andrej Babiš měl tehdy situaci bagatelizovat a podle Profanta „s opatřeními vláda čekala kvůli krajským volbám 2.–3. 10.“ „To je absolutní pohrdání lidskými životy,“ odsuzuje.

Pirátský poslanec varuje, že nyní při hodnotě R 1,53 se počet nakažených zdvojnásobí za každých devět dní. „Celé září a první půlku října tak nemoc postupovala touto rychlou geometrickou řadou bez efektivního brzdění,“ vyčítá vládě. Ta podle jeho mínění celou dobu věděla, že je „klíčové trasování v podání našich hygienických stanic Potěmkinovou vesnicí“.

Východisko z aktuální situace již nemá být vůbec jednoduchou záležitostí a podle politika je nyní nutností připravit zdravotní systém na ohromný nápor nemocných. „Nezanedbatelným problémem je i to, že zdravotní systém bude všechny síly upírat na léčbu těžkých případů COVID a začne být problém zajišťovat běžnou léčbu,“ dodává. Pomoct by prý měla celostátní organizace aktivit, kvalitní spolupráce mezi nemocnicemi, sdílení současných pracovníků, povolání vyškolených lidí, kteří nepracují v oboru, a zajištění zázemí zdravotnímu personálu, jako je hlídání dětí.

Mělo by se též připravovat rozvolnění aktuálního uzávěru ekonomiky a znovuzeschopnění trasování společně s jasně danými dlouhodobými opatřeními. Profant vidí prostor ke zlepšení i u zmatečné komunikace ze strany vlády. Té by se měla vyvarovat i společně s „bezhlavým litím peněz postiženým oborům“. Odkazuje na Dánsko, kde sice platí omezení, zároveň však taková, která postiženým odvětvím umožní uživení se.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …