Covid: Romane, co? Prymulu dohnala minulost. A Klaus ml. se vzepřel

12.10.2020 7:32

Václav Klaus mladší jednoznačně odmítl další uzamčení ekonomiky. Popsal ho jako cestu do otroctví. Ale pokud v příštích sněmovních volbách uspějí Piráti, zavedou nás prý také do otroctví. I v těchto těžkých časech se však dva známí epidemiologové - ministr zdravotnictví za ANO Roman Prymula a Rastislav Maďar - dostali do sporu kvůli Lékařské fakultě Ostravské univerzity.

Covid: Romane, co? Prymulu dohnala minulost. A Klaus ml. se vzepřel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus ml.
reklama

Prezident ve svém nedělním vystoupení pro Blesk.cz podpořil přijetí co nejtvrdších opatření v boji proti koronaviru. Podnikatelé to podle něj přežijí, protože mají, nebo by podle jeho názoru měli mít, nějakou finanční „vatu“. O den dříve v rozhovoru pro MF Dnes poznamenal, že jistě nějací podnikatelé zkrachují, ale zkrachují neschopní.

Anketa

Máte důvěru v Romana Prymulu? (Ptáme se od 12.10.2020)

54%
46%
hlasovalo: 29252 lidí

Šéf Trikolóry Václav Klaus mladší se postavil proti nápadu na další uzavření ekonomiky, o kterém mluvil ministr zdravotnictví za hnutí ANO Roman Prymula, předseda vlády Andrej Babiš (ANO) i prezident Miloš Zeman.

„Stanovisko k lockdownu: Abych byl stručný - je zhruba přesně opačné než jaké prezentoval pan prezident Zeman,“ začal Klaus.

„Nárůst ekonomického koronaviru je děsivý. Když se zlikvidují lidé, kteří dávají práci jiným lidem - nebudou peníze na nic (ani na prezidentskou kancelář). Samotnou nemoc nezlehčuji - ale je jasné, že marketingová plošná opatření nijak nefungují,“ vyjádřil své mínění Klaus.

Stát se měl starat o situaci v nemocnicích a o chytrou karanténu, která měla nástup covid-exploze zbrzdit. Podle Klause to ale premiér Babiš se svými kolegy z vlády neudělal.

Klaus má za to, že nám nepomůže ani případná výměna vlády na podzim 2021. „Že se mezitím změní vláda na “taky evropskou” a víc digitální a “pokrokovou” - je “cesta do otroctví” a ještě dlouhodobější chudoby. Poptávka po systémově jiném řešení (měli jsme jako Trikolóra 3,4 %) je ve společnosti tak 15 %. Ale svět se vždy rychle mění,“ napsal doslova Klaus.

Václav Klaus mladší se pustil do vlády i do Pirátů

I v koronavirové éře se ale epidemiologové dokážou postavit proti sobě. Do křížku se dostali někdejší vládní epidemiolog Rastislav Maďar a stávající vládní epidemiolog a ministr zdravotnictví za hnutí ANO Roman Prymula. Jádrem jejich sporu je post děkana lékařské fakulty Ostravské univerzity. Jedním z kandidátů na post děkana je právě Maďar, a Prymula jednoznačně podpořil Maďarova protikandidáta, čímž Maďara nepotěšil.

„Hovořil jsem s docentem Václavem Procházkou, který mi představil svou vizi pro Lékařskou fakultu Ostravské univerzity. Udělal na mě dojem člověka, který ví, co dělá. Je skvělým kandidátem na děkana fakulty. Přeji mu v blížící se volbě hodně štěstí a zdaru,“ napsal Prymula.

Maďar se nad takovýmto vyjádřením mračil.

„A kdyby takovouto podporu vyjádřil nějaký politik den před tajnou volbou apolitického Akademického senátu Tvému protikandidátovi, Romane, když jsi před let kandidoval na rektora, co by sis o tom myslel? Taky, že je to účelovka a kampaň? V akademickém prostředí se to fakt nehodí,“ připomněl Maďar.

Rostislav Maďar se zlobí

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …