Cože? Prymula psal podpůrný dopis. Všichni jen koukají

23.11.2020 7:32

Exministr zdravotnictví Roman Prymula měl v době, kdy byl teprve náměstkem šéfa resortu Adama Vojtěcha, skrytě lobbovat za byznys s vakcínami proti obrně. Shodou okolností šlo o skupinu, jež nyní chce v Česku vyrábět meziprodukty pro výrobu vakcín proti koronaviru. Píše to server Seznam Zprávy.

Cože? Prymula psal podpůrný dopis. Všichni jen koukají
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Roman Prymula.
reklama

Server Seznam Zprávy přišel na to, že v květnu 2018 odeslal tehdejší náměstek ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha Roman Prymula dopis do kanceláře Světové zdravotnické organizace. Oznamuje v něm, že Česko chce na svém území vyrábět vakcíny proti dětské obrně. 

Prymula ve svém listu lobbuje za společnost Praha Vaccines. Ta podle něj splňuje nejpřísnější kritéria. Zároveň podle jeho slov plní klíčovou funkci národního a mezinárodního charakteru pro manipulaci s virem přenosné dětské obrny. Zmiňuje i to, že společnost má status Polio Essential Facility, což však není pravda. Podle jednoho ze zdrojů seznámených s případem Prymula lživě vylepšoval pozici Praha Vaccines. Ta v době odeslání dopisu neměla o status Polio Essential Facility ani zažádáno. 

Dopis pak přichází sice na hlavičkovém papíře ministerstva, nemá však číslo jednací a neví o něm ani ministr. Prymula autorství dopisu sice přiznal, ale o detailech ani motivaci mluvit nechce. „Mohu vás ubezpečit, že dopis napsal Roman Prymula sám za sebe. Já jsem se o něm dozvěděl až několik měsíců poté a náhodou - od úředníků WHO,“ dodává k tomu Vojtěch. O listu nevěděli ani další lidé, kteří by s jeho existencí měli být seznameni - například tehdejší hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

Jak uvádí server Seznam Zprávy, továrna, kde se měly vakcíny proti obrně vyrábět, sídlí v Bohumili u Kostelce nad Černými lesy. Provozuje ji zde právě Praha Vaccines, kterou čerstvě vlastní americký Novavax. A právě ten chce nyní vyrábět meziprodukty pro výrobu vakcín proti koronaviru. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Co to plácají?“ Zdroj z ČSSD potopil vedení. Zemanův návrh prý neprojde

16:10 „Co to plácají?“ Zdroj z ČSSD potopil vedení. Zemanův návrh prý neprojde

Zemanův návrh na předvolební koalici ANO s ČSSD zůstane nevyslyšen. Odmítá ho nejen Andrej Babiš, al…