Čulík: Nikdy jsem nezažil, aby britská vláda byla tak blbá, Putin je převálcuje, protože je chytrý

07.05.2018 21:10

Aféra s otravou Sergeje Skripala odstartovala sérii diplomatických přestřelek mezi Ruskem, Evropskou unií, Spojenými státy a Velkou Británií. Pravděpodobně to ukazuje na hlubší tenzi v mezinárodní politice. V návaznosti na tuto skutečnost si Jan Čulík a Bohumil Kartous na serveru Britské listy povídali na téma „vládnou nám nekvalitní politici“.

Čulík: Nikdy jsem nezažil, aby britská vláda byla tak blbá, Putin je převálcuje, protože je chytrý
Foto: Repro foto Debatní klub
Popisek: Jan Čulík v Debatním klubu

„To, co se v této krizi ukázalo, a totéž platí i pro Českou republiku, je opravdu velmi blbé. Je to tak, když zkrátka máte nekvalitní politiky, kteří nejsou schopni řešit krizi,“ odpověděl šéfredaktor Britských listů Čulík na Kartousovu otázku, jak vnímá současný vztah mezi Velkou Británií, Ruskem a vměšováním se EU a USA do problému, jenž vznikl otravou Sergeje Skripala.

Je to tak, jestliže máme prezidenta, který lže, jestli máme v Británii ministra zahraničí Borise Johnsona, který se tam dostal pouze proto, že se Mayová bála, že kdyby neměl nějakou funkci, tak bude pokřikovat a podvracet její moc někde ze zálohy, i přes to, že při Brexitu lhal, jako když tiskne, uvedl Čulík.

„Pokud je řeč o Spojených státech, tam dokonce prezident nazve bývalého šéfa FBI ‚Slimeball‘, tedy koulí hnusu. Ano, i to je prezidentský jazyk,“ připomněl Čulík a dodal, že prezident Zeman zase vyloženě lže o uprchlících. „Když pak nastane krize, tak je velký problém, že tito lidé nevypadají jako Masaryk,“ dodal.

Velký problém spatřuje Čulík v tom, že můžeme stále více vidět nedůvěryhodné lidi ve vysokých politických funkcích. „Navíc jsou strašně nízké kvality. Nikdy jsem nezažil, aby i britská vláda byla tak blbá. Jestli existuje krize mezi britskými a ruskými vztahy, tak Putin je naprosto převálcuje, protože ten je chytrej, ať si o jeho vražedné politice můžeme myslet cokoliv,“ je si jistý šéfredaktor, podle kterého možná demokracie nefunguje, jelikož lidé, kteří se v Británii dostali v současnosti k moci, jsou skutečně nekvalitní.

Poté Kartous poukázal na to, že ve vztahu mezi Ruskem, Evropou, Spojenými státy a Velkou Británii je v aféře se Skripalem skutečně těžké zorientovat se v tom, kde je faktická podstata. „No, faktická podstata byla, že existuje chemická britská vojenská laboratoř vzdálená zhruba deset kilometrů od místa, kde se to stalo, a její ředitel potvrdil, že byl použit skutečně novičok,“ připomněl šéfredaktor s tím, že to mimochodem bylo potvrzeno i mezinárodní organizací pro boj proti chemickým zbraním.

Dále však podle jeho slov následoval pouze zmatek. „Hlavně to začalo tím, že Johnson řekl německé televizi, že mu ředitel té laboratoře ve Velké Británii osobně řekl, že to bylo vyrobeno v Rusku. Ředitel to vyvrátil, takže si to Johnson zase vymyslel,“ sdělil s tím, že v této kauze je mnoho tvrzení a nedokázaných věcí a jediným faktem je, že skutečně otráveni byli, a to na britské půdě, a že Rusko má historii podpory vraždění lidí chemickými zbraněmi.

Je proto prý potřeba brát zřetel na to, že Putin má historii agresivity vůči Západu a vnímá jej jako slabou a zdegenerovanou civilizaci. „Myslí si zkrátka, že si může dělat, co chce, a záměrně chce se Západem špatné vztahy. Možná může mít skutečně politiků konfrontace, že se mu národ sjednotí, když bude stále vytvářet představy nebezpečí,“ míní Čulík, který připomněl i Orbána, jenž podle něj naprosto lživým televizním vysíláním vytvořil takovou hrůzu mezi Maďary, že pro něho nakonec hlasovali.

  • Celý rozhovor ZDE

„A to nejsme teď daleko od České republiky, kde lidé kolem Zemana, Babiše a Okamury dělají v podstatě totéž, protože si uvědomili, že daleko jednodušší, než řešit složité problémy s exekucemi, což je naprosto šokující záležitost, to neřeší, ale raději vyvolávají nenávist vůči EU, uprchlíkům nebo muslimům,“ uzavřel s tím, že bohužel nejfantastičtější a nejděsivější je, že jim na to lidé skáčou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ondřej Hejma přirovnal Pavla Novotného k... Ne, tohle starostovi neukazujte

13:24 Ondřej Hejma přirovnal Pavla Novotného k... Ne, tohle starostovi neukazujte

Již po pětadvacáté se novinář a komentátor Ondřej Hejma sešel v Podtrženo, sečteno s Lubošem Xaverem…