Cyril Svoboda by si přál vyrazit do sněmovny s motorovou pilou

14.12.2017 17:54

Hostem čtvrtečních Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Moderátorka Marie Bastlová se však bývalého šéfa diplomacie ptala spíše na českou ústavu, protože Cyril Svoboda byl jedním z jejích tvůrců. To, co host řekl k základnímu zákonu státu, možná leckoho překvapí. Do sněmovny by prý přišel s motorovou pilou.

Cyril Svoboda by si přál vyrazit do sněmovny s motorovou pilou
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Cyril Svoboda na besedě v Poděbradech o české a evropské zahraniční politice
reklama

Česká ústava byla podle Svobody napsána dobře. Jen dvě věci by na ní změnil.

„Tehdy (v roce 1992) profesor Vojtěch Cepl navrhoval, že pokusy o změny ústavy dříve než po tři sta letech se trestají smrtí, a mě tehdy mrzelo, že to neprošlo,“ poznamenal se smíchem Cyril Svoboda.

Když se rozpovídal o druhé věci, byl podstatně vážnější. Všechny dosud provedené změny ústavy byly v pořádku. Až na jednu. „Přímá volba prezidenta byla chyba,“ řekl jasně Cyril Svoboda.

„Ještě před tím, než se o tom hlasovalo, šel jsem za Mirkem Topolánkem a říkal jsem mu: Mirku, zastavte to. Pak jsem šel za Milanem Štěchem (ČSSD) a říkal jsem mu, zastavte to, ale on mi odpověděl: Lid si to přeje. Já jsem ale nezjistil, jaký lid si to přál. Oni si totiž mysleli, že to politické strany budou mít i nadále v rukou. Ale v rukou nemají nic,“ řekl Cyril Svoboda.

Mirek Topolánek

  • BPP
  • Kandidát na prezidenta v roce 2018
  • mimo zastupitelskou funkci

Do budoucna se nám tak může stát, že se hlavou státu stane nějaký populista, demagog, a my budeme moct jen koukat. V tuto chvíli však host nevidí prostor k opětovnému zavedení nepřímé volby prezidenta. Debatovat se o tom může, ale to je tak všechno. „Možná se to změní po třetí světové válce, ale dřív ne,“ vyjádřil svůj názor host.

Cyril Svoboda byl prý členem komise, která v uplynulých letech debatovala o změnách ústavy, a Svoboda prý v diskusích opakoval stále to samé. Doporučoval kolegům, aby do ústavy nezasahovali, aby se rozpustili a co nejdéle ponechali základní dokument státu beze změn.

Třeba už proto, že prezident je z ústavy neodpovědný za to, co dělá. Pokud se prezidentem i napodruhé stane Miloš Zeman, už se nebude muset ohlížet na své voliče a bude si moct dělat všechno, co se mu zlíbí. Nemá proto smysl ještě posilovat jeho pravomoci. Formálně vzato sice můžeme prezidenta obžalovat z velezrady, ale konstrukce podání žaloby je dnes podle Svobody nastavena tak, že v podstatě není možné ji podat.

Pár slov padlo i k sestavování vlády. Miloš Zeman nepostupuje v rozporu s ústavou, když dopředu slíbil Andreji Babišovi, že mu dá dva pokusy. Ústava v tomto prezidenta nijak neomezuje a on si může dělat, co je mu libo. Už proto, že se nemusí vůbec nikomu zodpovídat z toho, co dělá, jak bylo řečeno výše. I kdyby zavolal redaktorce Bastlové do rádia a jmenoval ji premiérkou, bude to podle Svobody ústavně v pořádku. Prezident na to má prostor.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Zajímavou věc prozradil Svoboda o senátu. „Když jsme začali psát ústavu, tak první návrh byl jednokomorový parlament. Ale pak za námi přišel Václav Klaus a říkal, tak to v žádném případě, zadání je jasné – dvoukomorový parlament. Takže otec poslance Václava Klause prosazoval senát. „ODS stála u zrodu senátu,“ prozradil Cyril Svoboda.

Pokud jde o referenda, Cyril Svoboda je pro hlasování na lokální úrovni, ale ne na celostátní úrovni. „Tradice říká, že má být přijat ústavní zákon, který vyžaduje dvoutřetinovou většinu zákonodárců, a protože jde o tak superdůležitou otázku, tak se musíme zeptat ještě občanů, co si o tom myslí,“ popsal základní princip, který bychom měli zachovat.  

„Víte, já jsem v den Brexitu letěl v letadle a seděl jsem vedle dvou Britů. Oni chtěli hlasovat pro Brexit. A víte proč? Protože oni neměli rádi tehdejšího premiéra Davida Camerona. Takže kdyby byl Cameron pro Brexit, tak oni by hlasovali proti Brexitu. U referenda nikdy přesně nevíte, co lidí ovlivní,“ podotkl Svoboda. Může se také stát, že se den před referendem pohádáte se ženou, víte, že ona chce v nějakém referendu hlasovat pro ano, a vy budete na just hlasovat pro ne, abyste ji naštval. To je další příklad, proč bychom se podle Cyrila Svobody měli mít před referendem na pozoru.  

Nakonec došlo i na otázku úprav jednacího řádu sněmovny. Svoboda by úpravy jednacího řádu nechal stranou. Místo toho by do sněmovny přišel s motorovou pilou.  

„Já mám jiný návrh. Stačí vzít motorovou pilu a uříznout řečnický pult. Já bych to udělal jako v Británii, kde se řečník musí postavit, nesmí projev číst z papíru, nemá žádný pult a může mluvit maximálně tři minuty. To pak zpružníte úplně všechno. Když dáte řečníkovi pult, o který se může opřít a na který si může postavit sklenici s vodou, no tak mluví a mluví a mluví,“ uzavřel Svoboda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

21:02 Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

Moderátor Václav Moravec se zřejmě dopustil fámy, když informoval o slavné vyšehradské schůzce. Celá…