Dá se předejít masakrům, jako byl ten v Uherském Brodě? V ČT promluvil starosta, psychiatr i bezpečnostní expert

24. 2. 2015 22:53

Starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar (KDU-ČSL), komentátor Martin Fendrych a psychiatr Zdeněk Bašný rozebírali v úterních Událostech, komentářích České televize situaci ve střelbou ochromeném Uherském Brodě. Jde o událost, která se zapíše temným písmem do dějin města, míní starosta. Českému státu prý jedna věc schází. Bašný s Fendrychem debatovali o roli médií a "nahlašování divných sousedů".

Dá se předejít masakrům, jako byl ten v Uherském Brodě? V ČT promluvil starosta, psychiatr i bezpečnostní expert
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní zásah, ilustrační foto
reklama

"Jedná se o obrovskou tragédii neskutečných rozměrů, která se velmi temným písmem zapíše do dějin našeho města,“ poznamenal se smutkem starosta Kunčar, který město vede čtyři a půl roku. V průběhu této doby se prý s dnešním střelcem nesetkal v souvislosti s žádným problémem. Ví ale, že ve městě žije několik "problematických“ osob, které mají ostré spory se sousedy. "V současné době nám schází legislativní nástroje, jak se s některými problematickými občany vyrovnat,“ poznamenal také Kunčar. Na nejbližším zastupitelstvu města se pak bude jednat o poskytnutí další pomoci rodinám.  

Nahlaš "podivného souseda“. Je to cesta?

Podle Bašného medializace podobných případů může vést další frustrované občany k tomu, aby na sebe takto upozornili. Fendrych oponoval, že média by měla informovat o všem, ale věcně. "Neměla by se v tom rochnit,“ poznamenal Fendrych s tím, že by možná pomohlo, kdyby více informací poskytovala policie či Ministerstvo vnitra, čistě proto, aby došlo k uklidnění občanů.

Bašný upozornil také na to, že zachytit podobné jedince před útokem není snadné. Mělo by třeba smysl, kdyby občané nahlašovali "podivně se chovající spoluobčany“ úřadům. Psychiatr varoval před tím, že by to mohlo vést k tomu, že by se takto mohl chtít někdo "zbavit“ třeba kolegy v práci či v ulici, kterého nemá rád.

Pokud se ale muž z Uherského Brodu opravdu choval podivně, lidé, kteří na to měli podezření, se mohli obrátit na policii. Tak to vidí alespoň Martin Fendrych, podle něhož by ho policie mohla alespoň prověřit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uskromněte se, Češi! Buďte jako Greta, nejezte maso. Jinak budete trestáni, říká ekolog

10:56 Uskromněte se, Češi! Buďte jako Greta, nejezte maso. Jinak budete trestáni, říká ekolog

Ekolog a biolog Petr Blahut se domnívá, že naše společnost dramaticky ničí Zemi. Jako příklad správn…