Dálnice mezi Hulínem a Fryštákem má stavební povolení

08.01.2021 9:24

Po jedenácti letech útrap ministerstvo dopravy vydalo dlouho očekávané stavební povolení na výstavbu dálnice D49 mezi Hulínem a Fryštákem. Jestli se na jaře skutečně začne stavět, však není ještě zcela jisté. Do všeho se mohou opět vložit ekologické organizace.

Dálnice mezi Hulínem a Fryštákem má stavební povolení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dálnice, ilustrační foto
reklama
„Stavební povolení na dálnici D49, která propojí Hulín s Fryštákem a která má dále zajistit napojení na slovenskou dálnici D1, je velkým vánočním dárkem pro občany střední a východní Moravy,“ uvedl Libor Lukáš, předseda Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě, který se dlouhodobě zasazuje o výstavbu dálnic. Podle jeho slov však stavební povolení spíše připomíná románový bestseller, protože je sepsáno na neuvěřitelných 288 stranách. 
 

Anketa

Líbí se vám současné české filmy?

4%
82%
hlasovalo: 13310 lidí
V případě dlouho očekávaného úseku mezi Hulínem a Fryštákem jde totiž o „druhý pokus“. Předchozí stavební povolení už před jedenácti lety zrušil soud a vše skončilo až u úředníků v Bruselu, kteří před čtyřmi lety schválili výjimku z EIA. 
 
„Teď už jenom záleží na ekoaktivistech, zda nechají povolení na pokoji a můžeme pak na jaře začít stavět, nebo mají v plánu se v dokumentu „rýpat“ a zase se odvolají,“ poznamenal emeritní hejtman Libor Lukáš a dnes krajský předseda hnutí Trikolóra ve Zlínském kraji. Zároveň připomněl, že v případě D49 jde o dálnici evropského významu, kterou do prioritních dopravních sítí TEN-T zařadil Evropský parlament. 
 
„Říkám to celou dobu a jsem přesvědčený o tom, že tato dálnice výrazným způsobem zlepší konkurenceschopnost a dynamiku rozvoje Zlínského kraje. Morava o tuto investici usiluje už od třicátých let minulého století, kdy stavbu silniční magistrály, napříč Československem významně prosazovala zlínská firma Baťa,“ dodal Lukáš s tím, že doufá, že radost z vydaného stavebního povolení nebude předčasná. 
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Výborný

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zabijáci přepisují dějiny.“ Putin na Rudém náměstí. V ČR nebylo

22:01 „Zabijáci přepisují dějiny.“ Putin na Rudém náměstí. V ČR nebylo

„Dnes jsme svědky toho, že se přeživší členové vražedných komand a jejich následovníci snaží přepsat…