Další politik TOP 09 vyzval českou vládu, aby poskytla Ukrajině zbraně

17. 2. 2015 14:23

Za hledání třetí cesty v řešení ukrajinské krize kritizoval českou vládu čelný politik TOP 09 Marek Ženíšek. Zároveň ji nepřímo vyzval, aby Ukrajině pomohla s vyzbrojením.

Další politik TOP 09 vyzval českou vládu, aby poskytla Ukrajině zbraně
Foto: top09.cz
Popisek: Marek Ženíšek

Podle Ženíška česká vláda stále hledá třetí cestu. „Ukazuje se to na postoji některých koaličních poslanců k Ukrajině, na snaze vytvořit nová spojenectví, například s neutrálním Rakouskem, na úkor proamerického a rozhodného Polska,“ posteskl si. Za vzor dává Sobotkovu kabinetu Polsko, které nedebatuje, jestli Východ, nebo Západ, ale má v celé věci už jasno.

Přiznal, že je dobře, že se snažíme do poslední chvíle o diplomatická řešení. Jenže pokud tyto postupy selžou, nezbude nic jiného, než se rozhodnout. Situace je o to absurdnější, že Rusko dodává separatistům moderní zbraně, a to i v době, kdy se uzavírala dohoda v Minsku.

Ženíšek poukázal na to, že Ukrajinci jsou ve značné nevýhodě, protože ukrajinská armáda má velmi zastaralou výzbroj. „Rusko se již otevřené vojenské podpory nebojí. Západ ale ano. Pokud Rusko nedodrží novou minskou dohodu, nevidím důvod, proč by měly ostatní státy dále váhat s vojenskou pomocí,“ uvedl Ženíšek a závěrem dodal, že česká vláda se nakonec bude muset rozhodnout.

Kalousek: Poskytnout Ukrajině zbraně je minimum

Pro vyzbrojení Ukrajiny se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vyslovil také první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Uvedl, že pokud trváme na tom, že mají být uznávány mezinárodní smlouvy, a pokud mezinárodními smlouvami garantované hranice jsou nedotknutelné, tak bychom měli také umožnit příslušníkům státu, jehož hranice jsou garantovány, aby si je mohli bránit. „A poskytnout jim k tomu zbraně je minimum. Ta současná rétorika, která říká: my stojíme za Ukrajinou a za jejími hranicemi a současně neuděláme nic, aby si Ukrajinci mohli své hranice bránit, mně nedává smysl,“ uvedl Kalousek a takový postoj označil za velký alibismus.

Celý text Marka Ženíška si můžete přečíst zde


 


 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

23:04 Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman se v pravidelném čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov věnoval…