Další průšvih: Brusel odkopl Síkelu. Jde o Putina. Rána za ranou

08.09.2022 10:20 | Analýza

Nařídit maximální cenu, za kterou Rusko smí dodávat do Evropy plyn? Ministr Síkela coby zástupce předsedající země EU takový návrh nepodpořil. Šéfka Evropské komise von der Leyenová ho ovšem vyhlásila. Rusko hrozí, že v takovém případě totálně zarazí jakékoliv dodávky. Na ministra se valí další kritika už i ze Seznam zpráv. A poté, co včera prosákly informace o tom, jak česká vláda zastropuje ceny elektřiny, premiér Fiala sdělil, ať podobným spekulacím občané nepřikládají váhu.

Další průšvih: Brusel odkopl Síkelu. Jde o Putina. Rána za ranou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

Premiér Petr Fiala (ODS) se na CNN Prima vyjádřil také k informacím ohledně řešení energetické krize. Veřejnost by podle něj neměla brát vážně některé návrhy, které se objevily ve veřejném prostoru, konkrétní ale nebyl.

„V tuto chvíli říkám, že žádná čísla nemohu sdělovat. Příští týden představím konkrétní řešení.“

To by mělo spočívat v tom, že domácnosti budou mít garantovanou určitou cenu energií. „Současně zajistíme, aby instituce měly dostatek energie za přijatelné ceny. A současně to musí obsahovat pomoc podnikatelům. Nebudu to ale konkrétně komentovat, ani ty různé varianty,“ řekl k tomu premiér.

Kromě toho, že z posledních kroků vlády i samotného premiéra a jeho poradců lze usuzovat, že starost o vyřešení energetické krize byla ministru Síkelovi „odebrána“ a předána sboru premiérových poradců, je zajímavá ještě jedna věc.

Premiér Fiala se vždy zaštiťoval tím, že přednost při řešení jakékoli krize dává stanoviskům a závěrům EU a česká cesta se jimi bude řídit a respektovat je. Vzpomeňme, jak se čekalo s konkrétními řešeními energetické krize právě na stanoviska EU.

Nyní je ale patrný podstatný nesoulad české a unijní energetické politiky.

Podle serveru iRozhlas.cz Evropská komise navrhuje zavést cenový strop na plyn dovážený z Ruska a ministr Síkela se snaží naprosto totožné opatření z programu Rady EU stáhnout.

„Podle mě je to nekonstruktivní návrh. Jde spíše o další variantu sankcí vůči Rusku než o aktuální řešení energetické krize v Evropě. A my nyní nechceme připravovat další sankce, ale řešit situaci s energiemi,“ myslí si Síkela a chce zastropování cen vyjmout z pátečního programu jednání Rady EU.

Předsedkyně komise Ursula von der Leyenová ale v rozporu s jeho slovy představila návrh na zastropování cen ruského plynu jako podklad pro zítřejší jednání ministrů energetiky členských zemí svolané českým předsednictvím.

Dopady obou možných řešení nastínil hlavní ekonom Trinity bank a ekonomický odborník Lukáš Kovanda pro server Kurzy.cz

„Pokud by se EU pokusila zastropovat cenu ruského plynu, Moskva by tedy od dodávek plynu zcela odřízla jeho stávající příjemce, tedy Slovensko, Rakousko, Itálii a Maďarsko. Budapešť navíc zastropování cen ruského plynu jen těžko podpoří, neboť si naopak v srpnu na nejbližší měsíce dojednala navýšení dodávek ruského plynu nad rámec svého dlouhodobého kontraktu, který s ruským Gazpromem má,“ píše Kovanda.

A pokračuje druhou variantou, u které upozorňuje na možný přechodný dramatický růst ceny plynu v EU, který ještě ztíží situaci občanů a firem.

„Pokud by se českému předsednictví podařilo bod zastropování cen ruského plynu z jednání stáhnout, bude zcela stěžejním tématem to, jak ulevit od drahých energií domácnostem a firmám v EU. Nutno totiž říci, že zastropování cen dováženého ruského plynu by zřejmě alespoň přechodně vedlo k dramatickému růstu ceny plynu v EU, což by ještě ztížilo snahu ulevit lidem a firmám od drahých energií.“

Agentura Reuters k tomu uvádí, že „Eskalující patová situace by mohla dále zvýšit nebetyčně vysoké evropské ceny plynu a přidat k již tak neuvěřitelným účtům, které vlády EU platí, aby zastavily kolaps svých poskytovatelů energie a zabránily zmrznutí zákazníků s omezenou hotovostí v nadcházejících chladných měsících“.

Vraťme se ale k ministru Síkelovi. Ukazuje se tedy, že ministr Síkela nejenže nemá potřebnou podporu ve strukturách EU, ale ztrácí ji i na domácí politické scéně. Informuje o tom i server SeznamZprávy.cz.

„Renomé ministra Síkely je teď skutečně mizerné, a to jak u laické, tak odborné veřejnosti,“ píše šéfreportérka ekonomické redakce Seznam Zpráv Zuzana Kubátová.

Mnohé věci se navíc zřejmě učí až za pochodu – ostatně do vlády vstoupil coby náhradník. A podle Kubátové se záhy začalo ukazovat, že energetika „není Síkelovo téma“.

Na druhou stranu ale uznává, že Síkela ještě nějakou dobu ve své pozici vydrží, protože prostě není kde brát.

„Je velmi jednoduché se zbavit ministra, pokud za něj máte dobrou náhradu. Ale myslím si, že mezi adepty z hnutí STAN by se hledalo obtížně,“ říká Kubátová a zmiňuje personální i reputační oslabení hnutí STAN po jeho kauzách.

 

Další, kdo kritizuje práci Petra Fialy a jeho ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely je Vladimír Budinský, energetický expert, předseda spolku Konec uhlí – Nová energie, bývalý ministr a zároveň prezident Zaměstnaneckého svazu důlního a naftového průmyslu.

Ten na svém twitteru uvádí, že zatímco premiér Fiala s ministrem Síkelou budou zítra „stříhat pásku“ u terminálu LNG v Holandsku, v Bruselu jsou už od dnešního večera všichni důležití hráči evropské energetiky a domlouvají nová pravidla, která schválí v pátek. Síkela tak akorát zazvoní při jednání zvonečkem.

Kritizuje tím fakt, že se naši čelní představitelé raději zúčastní čistě formální slavnostní akce, než aby byli přítomni klíčovému jednání, na kterém budou jednotliví hráči domlouvat, jak to v Evropě bude s energiemi v budoucnu. Pokud na takovém jednání nebude mít ČR odpovídajícího zástupce, není předpoklad dohody, která bude pro ČR výhodná.

 

Budínský ale kritizuje Síkelu ještě pro jednu podstatnou věc a tou je nezajištění „náplně“ do pronajatých LNG zásobníků.

„Stát dle Síkely musí ještě získat LNG, který by muselo přepravit 30 tankerů, obojí zatím není zajištěno, ale zítra se bude slavnostně ‚stříhat páska‘ u terminálu LNG v Holandsku. Připomíná to vítání letadla s rouškami,“ píše Budínský na svém twitteru.

A varuje před možnými problémy: „Dovoz LNG do EU kvůli Asii teď klesá.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaA

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…