Další průzkum! A zase špatné, paní Slonková: Andrej Babiš sahá tak vysoko, že z toho mnohé klepne

5. 12. 2018 12:04

V případě, že by se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, dostalo by se do ní podle průzkumu STEM sedm stran. Velmi výrazně, co se týče volebního modelu a zisku mandátů, posílilo hnutí Andreje Babiše (ANO). A to i přes kauzu, která se kolem českého premiéra točí a kterou rozpoutali novináři Seznamu Zpráv Sabina Slonková a Jiří Kubík. Ti totiž vypátrali Babišova syna Andreje, jenž se nechal slyšet, že jej otec nechal unést na Krym, aby nevypovídal v kauze Čapí hnízdo. Ani to však Babišovi v očích voličů neublížilo.

Další průzkum! A zase špatné, paní Slonková: Andrej Babiš sahá tak vysoko, že z toho mnohé klepne
Foto: screen: ČT24
Popisek: Andrej Babiš na tiskové konferenci.
reklama

Oproti minulému měsíci hnutí ANO posílilo v modelu o tři procentní body a zdá se, že nedávné rozbroje na naší politické scéně posílily volební odhodlání příznivců ANO, zároveň znejistily volební motivaci příznivců ostatních stran. V listopadu by ANO snadno složilo jakoukoli dvojčlennou koalici, získalo by totiž hned 95 mandátů.

Druhá v pořadí je Pirátská strana. ODS na třetím místě získávala v první půlce roku přízeň voličů, nyní se ale tento trend zastavil.

Levici se nadále nedaří. Pokles preferencí u KSČM je pozvolný, ale systematický. Oproti říjnu ČSSD trochu získala ve stranických preferencích, její podpora je ale mělká a váhavá. SPD pak zaznamenala ztrátu a letošní rok se jí příliš nedaří. Ztrátu zaznamenali i lidovci a zůstávají okolo pětiprocentního prahu volitelnosti. 

Předkládaný volební model STEM vychází ze stranických preferencí, zanedbává občany, kteří nejsou schopni nebo ochotni uvést žádné preference. Opírá se o lidi, kteří neodmítají účast ve volbách a zohledňuje vazbu k volené straně i zájem o politické dění. 

To, že Andrej Babiš i přes novou kauzu posiluje, ukázal STEM jako již třetí průzkum v řadě. O průzkumech SANEPu a agentury Kantar jsme psali ZDE.

Průzkum SANEP ZDE

Průzkum KANTAR ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Býčí „koule“ za 240 Kč. Hlavní chod za 450 Kč. Na „Hřibově zahrádce“ za zvuku tramvají

14:20 Býčí „koule“ za 240 Kč. Hlavní chod za 450 Kč. Na „Hřibově zahrádce“ za zvuku tramvají

Zklidnění Smetanova nábřeží přineslo místním podnikům možnost rozšířít své zahrádky. ParlamentníList…