Další tunely kolem ostravských dolů, o kterých se nemluví. Tak je sepsal obeznámený bloger

09.08.2015 18:02

Ostravský spisovatel Břetislav Olšer se na svém blogu na serveru iDnes.cz zamýšlí nad miliardářem Zdeňkem Bakalou a jeho transakcí s hornickými byty. „Pamatuje si Sobotka ‚svého kostlivce ve skříni‘ z roku 2004?“ ptá se.

Další tunely kolem ostravských dolů, o kterých se nemluví. Tak je sepsal obeznámený bloger
Foto: Archiv BO
Popisek: Břetislav Olšer

Vláda Stanislava Grosse prodala v roce 2004 menšinový podíl OKD společnosti Karbon Invest za 4,1 miliardy korun. A to včetně 44 tisíc hornických bytů miliardáři Zdeňku Bakalovi. Přednostní odkup na byty měli mít nájemníci, minulý týden však Bakala vše prodal londýnské společnosti Round Hill Capital.

„A ti zloději, jimž z toho cvaká u prdelky, se snaží křičet: Chyťte zloděje. ‚Je to jeho velké morální i podnikatelské selhání,‘ poznamenal Sobotka na Bakalův ‚obchod snů‘ s byty. Nestydí se pan premiér Sobotka? Bylo to přece jeho Ministerstvo financí, jež za sekundování osobního přítele Radka Pokorného připravilo OKD včetně 44 tisíc hornických bytů k prodeji v roce 2004, tedy v době Grossovy vlády, která prodej na podzim téhož roku schválila,“ podivuje se Olšer.

Původní text ZDE.

Protikorupční policie je podle Olšera přesvědčena, že stát se zbavil akcií příliš levně. „Spočítala, že přišel o 3,4 miliardy korun,“ konstatuje, a mluví tak o kostlivci, který právě vypadl Sobotkovi ze skříně. „Jak se tam dostal? Napřed Ostravsko-karvinské doly patřily Stanislavu Prosovi, který prodal 48,5 procenta akcií společnosti skupině manažerů Českomoravských dolů Kladno – Viktoru Koláčkovi, Petru Otavovi a Janu Przybylovi,“ píše Olšer s tím, že v roce 2004 poté Koláček s Otavou prodali doly multimilionáři Zdeňku Bakalovi. 

Olšer dále uvádí, že v roce 2005 připravovala partička kolem Radka Pokorného podklady pro Evropskou komisi ve věci nedovolené podpory pro kupujícího, kterým byl Zdeněk Bakala. V té době však Pokorného advokátní kancelář podle ostravského publicisty zastupovala i samotného podnikatele. 

„Existuje zde závažné a nad slunce jasnější podezření, že podhodnocení majetku společnosti OKD bylo záměrné, tak aby kupující nemusel za privatizovaný podíl zaplatit České republice tržní cenu, a aby tak získal na úkor České republiky a daňových poplatníků nepřiměřený majetkový prospěch. A jediným českým politikem, který má morální právo Bakalu kritizovat, je prezident Miloš Zeman,“ píše Olšer.

„Inu, ať se mi ještě někdo snaží namluvit, že v Česku neexistuje justiční mafie; pošlu ho někam, což sice doutník páně nenasytného chmatáka Bakaly neuhasí, ale Boží mlýny melou pomalu, ale rychle... Už aby to bylo...,“ uzavřel Olšer.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Ponížit vás. Už to není vaše.” Prague Pride: Nový První máj, padlo. Pocítíte

4:44 ,,Ponížit vás. Už to není vaše.” Prague Pride: Nový První máj, padlo. Pocítíte

„Lidem se jasně říká: Váš životní styl sem už nepatří. Vaše kultura sem už nepatří. Nastaly nové čas…