Dalších patnáct tisíc. Babiš slíbil živnostníkům podporu i za květen

17.04.2020 8:15

Šéfka státní kasy za hnutí ANO Alena Schillerová na jedné straně přislíbila živnostníkům a podnikatelům jednorázovou pomoc za období od půlky března do konce dubna v těžkých koronavirových časech, ale hned upozornila, že ne každý živnostník má na pomoc státu právo. Předseda vlády Andrej Babiš naproti tomu podnikatelům a živnostníkům slibuje, že jim vláda pomůže v květnu a možná i v červnu.

Dalších patnáct tisíc. Babiš slíbil živnostníkům podporu i za květen
Foto: Repro ČT
Popisek: Andrej Babiš v Událostech komentářích
reklama

Ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová původně slibovala, že podnikatelé, kterým vláda zasadila ránu svými koronavirovými opatřeními, dostanou jako pomoc od státu 15 tisíc měsíčně. Ve skutečnosti jim nakonec připravila program jednorázové pomoci ve výši 25 tisíc korun za období od poloviny března do 30. dubna.

Podpora by podle Schillerové měla být určena jen těm, kteří ji skutečně potřebují. Při projednávání v Senátu zmínila např. fotbalisty, kteří, pokud vydělávají na živobytí přes živnostenský list.

Ale předseda vlády Andrej Babiš v rozhovoru pro deník Právo přísnost své podřízené mírnil. A kromě toho slíbil, že se živnostníci a podnikatelé pomoci dočkají v květnu, a to ve výši 15 tisíc. A možná i v červnu. „Podpora osob samostatně výdělečně činných bude proplacena i za květen. Červen rozhodneme podle situace v květnu,“ řekl Babiš.

Vláda by další pomoc mohla na videokonferenci projednat už v pátek. Podle premiéra bude kabinet také řešit otázku, jak dostat více peněz do zdravotnictví.

Někteří podnikatelé a živnostníci budou moct obnovit svou činnost už od pondělí 20. dubna. Podle plánu postupného rozvolňování opatření, který kabinet představil v úterý, půjde např. o řemeslníky nebo automechaniky. Jenže pokud někdo provozuje např. kadeřnictví, dostane možnost otevřít nejdříve 25. května. A v takové situaci se živnostníci bez pomoci státu pravděpodobně neobejdou. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jágr není nejostřejší tužka v penále.“ Pavel Novotný ho urazil za očkování

14:37 „Jágr není nejostřejší tužka v penále.“ Pavel Novotný ho urazil za očkování

Pavel Novotný si myslí, že Jaromír Jágr není nejostřejší tužka v penále. Starostovi Řeporyjí vadí to…