Daniel Herman vzpomínal, jak na výročí Cyrila a Metoděje vypískali komunisty

06.07.2019 17:16

Bývalý ministr kultury v Sobotkově vládě Daniel Herman se ve svém blogu na serveru Aktuálně.cz rozepsal o významných osobnostech našich dějin, které si v těchto dnech připomínáme prostřednictvím státních svátků: slovanské věrozvěsty Cyrila a Metoděje a mučedníka Mistra Jana Husa. Herman prostřednictvím svého blogu vzdal Janu Husovi a oběma učencům hold, načež připomněl i mohutnou demonstraci katolíků na Velehradě v Metodějově roce 1985, kdy „byli zástupci komunistického režimu vypískáni přítomnými, kteří odmítli zredukovat pouť na mírovou slavnost a žádali návštěvu papeže Jana Pavla II. v Československu“.

Daniel  Herman vzpomínal, jak na výročí Cyrila a Metoděje vypískali komunisty
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bývalý ministr kultury Daniel Herman

Anketa

Měla by ČSSD opustil vládu?

86%
14%
hlasovalo: 3070 lidí
Cyrila a Metoděje s Husem dle Hermana spojuje víra v křesťanské ideály a hodnoty, pro které „neváhali podstoupit mnohá příkoří a v případě Jana Husa i položit nejvyšší oběť vlastního života“. Málokdo se prý zapsal do naší historie tak významným rukopisem, jako právě tito lidé. Herman připomněl, že bratři Cyril a Metoděj pocházeli z řecké Soluně, z rodiny hodnostáře byzantského císařství a že podle některých pramenů a na základě jejich znalosti slovanského jazyka se někteří historikové domnívají, že matka obou bratří byla slovanského původu. 

Herman též vzpomenul na příběhy obou bratří a popsal to, že Metoděj šel nejdříve ve stopách svého otce a věnoval se činnosti ve státní správě. Byl místodržitelem v pohraniční oblasti Byzantské říše, v Bithýnii, načež později svého povolání zanechal a vstoupil do kláštera. Druhý z bratrů, Konstantin-Cyril vystudoval v Cařihradu teologii, literaturu a filozofii, kterou také později sám vyučoval. Stal se knězem a následoval svého bratra Metoděje a rovněž vstoupil do kláštera.

Politik se poté zaměřil i na jejich cestu. „Kolem roku 860 byli oba bratři vysláni byzantským císařem na misijní cestu k Chazarům na Krym. Vedle politického poslání, kterým bylo vybudování společné obrany proti nepřátelským nájezdům, měli soluňští bratři i poslání duchovní. Chazaři byli totiž jediným nežidovským etnikem své doby, které hromadně přijalo judaismus jako státní náboženství své říše,“ poukazuje.

Dále píše o tom, jak v roce 862 vyslal velkomoravský kníže Rostislav poselstvo k byzantskému císaři Michaelovi III. s prosbou o vyslání duchovních, kteří by vedli bohoslužby v slovanské řeči a položili tak základy samostatné církevní správy na Velké Moravě. Konstantin tedy sestavil písmo pro slovanský jazyk – hlaholici, a společně s bratrem Metodějem přeložili do staroslověnštiny liturgické knihy potřebné pro konání bohoslužeb.

Fotogalerie: - Bohoslužba za Jana Husa

Slavnostní bohoslužba v Betlémské kapli při přílež...
Betlémská kaple byla znovuvybudována v 1. polovině...
Instalace k příležitosti 600. výročí úmrtí Jana Hu...
Premiér Bohuslav Sobotka
Předseda sněmovny Jan Hamáček
Patriarcha Církve československé husitskéTomáš But...

Poté se Herman zaměřil i na to, jak v roce 864 napadla Východofranská říše říši Velkomoravskou a kníže Rostislav byl nucen přiznat své vazalství vůči ní, po čemž začalo docházet ke svárům mezi staroslověnskými a latinskými kněžími, kteří již na Velké Moravě působili – a oba soluňští bratři odcházejí do Říma, kde před papežským dvorem obhájili staroslověnštinu, která byla slavnostně povolena, vedle latiny, řečtiny a hebrejštiny, jako bohoslužebný jazyk.

Dále popsal i samotný závěr života Konstantina a jmenování Metoděje arcibiskupem. Nevynechal ani těžkou politickou situaci na Velké Moravě a k pokračování učení obou věrozvěstů zmínil: „Po Metodějově smrti byli jeho žáci z Moravy vyhnáni. Někteří našli své útočiště v Čechách, jiní v Polsku a v Bulharsku.“ 

„I ze stručného historického přehledu jsme viděli, že soluňští bratři rozhodně neměli na růžích ustláno. Museli překonávat značné obtíže a čelit nejrůznějšímu protivenství ze strany duchovních i politických autorit své doby. Jejich přesvědčení o důležitosti poslání, které jim bylo svěřeno, jim dodávalo vnitřní sílu tyto potíže překonat,“ poukazuje politik na odkaz obou bratrů.

Fotogalerie: - Husova Kostnice

Spravedlivá kresba podsaditého Jana Husa v podchod...
Promenáda u Bodamského jezera
Některé domy hýří historickými freskami
Hořící kalich, nová socha na památku Jana Husa a J...
Kousek odtud stojí celkem necudná kašna jako od Hi...
V Kostnici se narodil Ferdinand von Zeppelin a lét...

„Už sám fakt, že poselství svatých Cyrila a Metoděje dokázalo překonat více než jedno tisíciletí ukazuje, že musí mít v sobě značnou vnitřní sílu a přesvědčivost, díky níž přežilo tak dlouhé časové období. Čerpali z něj posilu jak katolíci, tak česká reformace, národní obrození i ti, kteří usilovali o přežití národa a jazyka v těžkých dobách nacistické okupace. I v následném období komunistické indoktrinace byla snaha snížit cyrilometodějskou misii na pouhou kulturní a civilizační záležitost. To se však tehdejšímu režimu nepodařilo. Pamětníci si možná vzpomenou na mohutnou demonstraci katolíků na Velehradě v Metodějově roce 1985, kdy byli zástupci komunistického režimu vypískáni přítomnými, kteří odmítli zredukovat pouť na mírovou slavnost a žádali návštěvu papeže Jana Pavla II. v Československu,“ shrnuje Herman.

„I Mistr Jan Hus byl člověkem, který dokázal zůstat věrný svému přesvědčení v situaci, která byla jednoznačně nevýhodná. Na první pohled boj prohrál, ale právě věrností svému přesvědčení se zapsal do dějin naprosto jedinečným a nesmazatelným rukopisem a stal se jedním z nejvýraznějších symbolů našich dějin. Kamínek, který svým pevným postojem uvolnil, se změnil v lavinu, která vstoupila do historie jako česká reformace,“ dodává s tím, že je přesvědčen, že je dobře vzpomínat na takovéto osobnosti, které nás učí, že má smysl zůstávat věrný hodnotám, které přetrvávají. „Hodnotám, které formovaly naše dějiny a mohou inspirovat i naši současnost a budoucnost.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: rak
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

20:02 Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

Senátor Přemysl Rabas pozval veřejnost na akci, která chce připomenout první návštěvu československé…