Dánská královna islamistům: My se vás nebojíme. Přistěhovalci se musí přizpůsobit naší kultuře

13.04.2015 14:43

Dánská královna Margareta II. se několik dní před svými pětasedmdesátými narozeninami vložila do veřejné diskuze o přistěhovalectví. V rozhovoru pro deník Berlingske sice vyzvala ke vstřícnosti vůči imigrantům, ale zároveň konstatovala, že ti by zase na oplátku měli respektovat jistá pravidla hry.

Dánská královna islamistům: My se vás nebojíme. Přistěhovalci se musí přizpůsobit naší kultuře
Foto: archiv
Popisek: Dánsko, ilustrační foto

Přistěhovalectví a soužití s menšinami vůbec je v Dánsku po únorových útocích, při nichž byli v průběhu diskuze o svobodě slova zavražděni dva lidé, stále žhavým tématem. Svědčí o tom i zájem samotné královny Margarety II. „Islamisté by měli vědět, že se jich nebojíme. Chtějí nás zastrašit, ale to se jim nepodaří,“ cituje dánský internetový server The Local vyjádření královny. Margareta II. rovněž vyjádřila znepokojení nad množícími se útoky proti židovské komunitě žijící v Dánsku. „Je pro mě šokujícím zjištěním, že Židé opět čelí takovému ohrožení. Oni však vše snášejí s neobyčejnou důstojností, ale to samozřejmě na odpudivosti celé věci nic nemění,“ řekla dánská královna.

Margareta II. apelovala na dánské obyvatelstvo, aby zůstalo i přes únorové útoky k přistěhovalcům vstřícné. Zároveň však zdůraznila, že je nutné stanovit jasná pravidla hry. „Je zřejmé, že když společnost přijme větší počet lidí zvnějšku, je nutné nastavit pravidla, kterými by se měli řídit. Rádi jim poskytneme pomocnou ruku, ale přistěhovalci nemohou očekávat, že se naše země bude řídit jejich společenskými modely. Mohou navštěvovat své mešity. Jestliže však začnou porušovat společenská pravidla platná v naší zemi, musí být okamžitě upozorněni, že tudy cesta nevede,“ vyjádřila se Margareta II.

celý text v angličtině najdete ZDE

Nově příchozí musí dle mínění královny přijmout Dánsko takové, jaké je. „Sychravé počasí přichází na konci října a trvá až do konce března. Není skutečně snadné přijít do naší země z oblastí, kde panuje po celý rok suché a teplé klima. Je možné, že může někdo z takové jednotvárné šedi upadnout do trudnomyslnosti. Ale takové už Dánsko prostě je,“ poznamenala královna s tím, že podobné je to i s „duševním“ klimatem v zemi. „Stejně jako počasí, musí přistěhovalci přijmout také postoje a tradice dánského obyvatelstva,“ dodala královna, která dle svých slov stále věří v otevřenou a multikulturní dánskou společnost.

„Měli bychom i nadále přijímat uprchlíky z jiných zemí. Zároveň je však nutné jim předem zdůraznit, co od nich očekáváme. Protože oni se chtějí stát součástí naší společnosti. Tradiční dánská společnost je ráda, když může být prospěšná lidem, kteří ji potřebují. Vedle toho je ovšem zapotřebí vysvětlit jim, do jaké země přicházejí. To považují skutečně za velmi důležité,“ nastínila dánská královna, která v zemi vládne již od roku 1972. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

17:25 Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

REPORTÁŽ Před třiceti lety zanikla StB a stále je co objevovat, zejména hrůzy. „Už za svou touhu po …