Dělal pro Piráty, letěl z práce. A je to správně, řekl soud. Proč?

13.01.2021 12:51

Pražský městský soud potvrdil oprávněnost propuštění bývalého vyšetřovatele Národní centrály proti organizovanému zločinu Jana Šmída kvůli politické spolupráci s Českou pirátskou stranou. Šmíd se tím podle policie zpronevěřil požadavku apolitičnosti a v dubnu roku 2020 byl propuštěn. Šmídova žaloba u Městského soudu v Praze nebyla úspěšná, proti verdiktu Šmíd podal kasační stížnost.

Dělal pro Piráty, letěl z práce. A je to správně, řekl soud. Proč?
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka
reklama

Šmíd byl propuštěn na základě dlouhodobější spolupráce s Piráty, protože podle zákona nesmějí policisté pracovat ve prospěch politických stran. Šmíd byl proto již v lednu 2020 odstaven ze služby na Národní centrále proti organizovanému zločinu jejím ředitelem Jiřím Mazánkem, což v dubnu s konečnou platností potvrdil tehdejší náměstek policejního prezidenta Jaroslav Vild.

Anketa

Je nemorální chodit na oběd či pivo do hospody, když je to teď zakázané?

hlasovalo: 8534 lidí

Šmíd se proti vyhazovu snažil bránit u soudu, ale Městský soud v Praze v prosinci rozhodl, že propuštění bylo důvodné a v souladu se zákonem. Činnost v poradních orgánech je podle soudu „činnost ve prospěch politické strany, jelikož v takovém případě se příslušník aktivně podílí na činnosti politické strany a jeho jednání je proto třeba vnímat jako činnost v její prospěch“. Rozsudek vynesla soudkyně Hana Veberová, jak informuje server Aktuálně.cz.  

Šmíd začal být politicky aktivní v roce 2018, kdy se jako nezávislý kandidát stal členem ústeckého zastupitelstva za Piráty. Angažování v politice jako nezávislý kandidát zákon policistům totiž dovoluje. Šmídova spolupráce s Piráty ale začala být rozsáhlejší, kdy například spravoval oficiální profil Piráti Děčín na sociální síti Facebook a tyto příspěvky sdílel i na svém osobním profilu.

„Spravování facebookových stránek pirátské strany a zveřejňování příspěvků je nutné vyhodnotit jako činnost ve prospěch politické strany, (…) jelikož hlavním smyslem komunikace politické strany skrze sociální sítě je získávat a udržovat podporu voličů. Taková činnost ze své podstaty vede k prospěchu pro danou politickou stranu,“ píše soud v rozsudku.

Soud také přihlédl k tomu, že Šmíd aktivně spolupracoval na pirátské kampani včetně toho, že svým jménem podepsal smlouvu o uměleckém vystoupení. „Takové jednání soud považuje za činnost ve prospěch politické strany, neboť (…) za Českou pirátskou stranu právně jednal, a to navzdory tomu, že byl oficiálně nezávislý kandidát bez politické příslušnosti,“ pokračuje soud.

„Soud souhlasí se závěrem žalovaného, že Česká pirátská strana by pravděpodobně nerozhodla o podpoře činnosti žalobce jakožto obecního zastupitele v Děčíně, kdyby pro ni nebyl prospěšný,“ má jasno Veberová s tím, že policejní prezidium sáhlo k výpovědi oprávněně.

V roce 2019 Šmíd navíc pokračoval ve spolupráci s Piráty, když se jako host zúčastnil jednání pirátské pracovní skupiny pro bezpečnost a stal se jejím externím poradcem.

„Svou účastí aktivně přispíval k dalšímu postupu a rozhodnutím politické strany v legislativní oblasti bezpečnosti a vnitra a takové jednání dle soudu jednoznačně spadá pod pojem činnost ve prospěch politické strany, jelikož svými radami a návrhy mohl žalobce ovlivňovat další legislativní strategii České pirátské strany,“ uzavírá soudkyně.

Verdikt soudu je pravomocný, Šmíd proti rozsudku ještě podal kasační stížnost. „S rozhodnutím soudu nesouhlasím a po dohodě s právním zástupcem využívám opravného prostředku. Víc k tomu nemá smysl dodávat,“ řekl stručně odvolaný policista.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

8:03 Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

Herečka Aňa Geislerová ve včerejším Interview ČT24 zakončila sérii rozhovorů o minisérii Božena. Při…