Demokracie se bortí. Chartista Doležal se bojí nástupu Babiše a sepsal prohlášení

17.11.2013 18:57 | Zprávy
autor: pan

Demokracie se 24 let po sametové revoluci bortí a my ji musíme bránit, říká politolog a signatář Charty 77 Bohumil Doležal. Spolu s Klubem na obranu demokracie, jehož je členem, vydal k výročí 17. listopadu prohlášení.

Demokracie se bortí. Chartista Doležal se bojí nástupu Babiše a sepsal prohlášení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda hnutí ANO Andrej Babiš

„Je důležité, abychom si to připomněli dnes, ve chvíli hluboké politické krize, v níž se to, čeho jsme tehdy dosáhli, stává nejistým,“ stojí v oficiálním prohlášení.

Podle Bohumila Doležala a dalších členů Klubu na obranu demokracie pravice selhala a potvrdila, že není schopná dlouhodobě bránit parlamentní demokracii.  „A zároveň selhala taky ČSSD: několikaletá divoká kampaň proti politickým oponentům a ‚starým pořádkům‘ se jí úplně vymkla z rukou. Sociální demokraté nevzali v úvahu, že vzhledem k jejich několikaletému podílu na vládnutí budou vůči nim radikálové z KSČM, ANO a Úsvitu přímé demokracie vždycky ve velké výhodě,“ píše se v textu.

Podle klubu by demokratické strany měly sice dát dohromady většinu 106 hlasů, ale vzhledem ke zhoršování jejich vztahů nejsou ve chvíli ohrožení svobody a demokracie schopny se dohodnout. Ani si prý neuvědomují, že toto ohrožení nastalo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

10:30 „Teď se může stát cokoliv.“ Po žalobě Pavla na vládu

Hrad dnes oznámil, že prezident Petr Pavel podává kvůli údajné nesoučinnosti vlády v otázce summitu …