Demonstrace bude požadovat více peněz na živé umění

14.02.2013 6:57

Před budovou ministerstva kultury se bude dnes odpoledne demonstrovat proti údajně nízké podpoře živého umění. Protest organizuje iniciativa Zachraňte kulturu 2013, jíž vadí zejména snížení částky určené letos z rozpočtu ministerstva kultury na granty. Úřad v tomto týdnu slíbil sumu navýšit, kritikům to ale nestačilo.

Demonstrace bude požadovat více peněz na živé umění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně kultury Alena Hanáková

Ministerstvo přidá na dotace živému umění 40 milionů korun. Původně měly být kráceny až o sto milionů oproti loňskému roku, což vyvolalo protesty příjemců grantů i zástupců komisí, které o rozdělení peněz rozhodují. Zástupci kulturní scény se v minulých dnech obrátili otevřeným dopisem nejen na ministryni kultury Alena Hanáková (TOP 09-STAN), ale i na premiéra Petra Nečase (ODS) a ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

Protestující například upozornili na to, že podpora živého umění od roku 2007 klesla o 57 procent, tehdy na ni šlo 648 milionů korun. Tento trend označují jako totální likvidaci celé živé kultury. Hlavními viníky této kritické situace jsou podle nich ministryně Hanáková a její ekonomický náměstek Martin Sankot. Zástupci iniciativy vzniklou situaci vnímají jako zásadní manažerské i politické pochybení a jako projev nekompetentnosti současného vedení ministerstva.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bláhové představy o vládě, mindrák z Babiše. Paroubek vrátil Rakušana do reality

13:13 Bláhové představy o vládě, mindrák z Babiše. Paroubek vrátil Rakušana do reality

Někdejší premiér za ČSSD Jiří Paroubek se na webu Vasevec.ParlamentniListy.cz rozepsal o tom, jak je…