Demonstrace proti policejní brutalitě v Paříži se zvrtla. Létaly dlažební kostky, útočilo se na policisty

06.12.2020 7:53

Lidé ve Francii vyšli do ulic. Desítky tisíc demonstrantů. Vadí jim brutalita policie a Macronův zákon. Kdo tady ničí republiku?

Demonstrace proti policejní brutalitě v Paříži se zvrtla. Létaly dlažební kostky, útočilo se na policisty
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Protesty v Paříže dne 5. prosince 2020
reklama

Anketa

Má BIS vydat Zemanovi jména ruských agentů v ČR, pakliže je prezident chce znát?

84%
16%
hlasovalo: 23417 lidí

Ve Francii vyšli lidé do ulic, aby protestovali proti návrhu nového bezpečnostního zákona a proti některým brutálním zásahům policie. Protestující se rozhodli přidat k již naplánovaným demonstracím odborů proti nezaměstnanosti a sociální nejistotě. Pochody se uskutečnily ve zhruba 90 francouzských městech, včetně Marseille, Lyonu a Lille. Celková účast přitom podle odhadů ministerstva vnitra činila 52.350 občanů. V Paříži to bylo 5 tisíc.

Sobotní protest v hlavním městě začal pokojně. Následně ale vypukly střety mezi skupinami demonstrantů a policií. Někteří z demonstrantů vytrhávali dlažební kostky. Další zapálili stohy dokumentů před budovou banky.

Protest údajně, podle slov policie, infiltrovalo asi 500 výtržníků. A co protestujícím vlastně vadí? Zejména některé známé brutální zásahy francouzské policie, a taky snahy prezidenta Macrona zavést změny v bezpečnostní politice, které mohou omezit občanská práva a svobody.

Francouzský policejní ministr Darmanin prohlásil, že vandalové ničí republiku, a na svém twitteru vyjádřil podporu policejním složkám, které podle něj museli opět čelit násilí. Uvedl, že zatčeno bylo 64 lidí. Podle agentury AFP jde o údaj za celou Francii. Osm policistů bylo podle ministra zraněno. 

Fotogalerie: - Paříž v koronakrizi

Billboard: "V Paříži umíme dodržovat vzdálenost."
Ve Francii se mohou pořádat trhy, záleží na každé ...
Kolem Eiffelovky je pusto a prázdno
Povolení alias "atestace" k omezenému pohybu
Stánek s uzeninami na trhu na okraji Paříže
Plakát jedné z odbojných skupin mimo jiné vyzývá: ...

Sobotní účast na protestech byla údajně nižší než minulý týden, kdy se do ulic podle údajů ministerstva vydalo na 133 tisíc demonstrantů, včetně 46 tisíc v Paříži. Už v pondělí Macronova vláda vyhlásila, že přepíše nejspornější část zákona. Jedná se o článek 24, který by zakazoval médiím zveřejňovat záběry a fotografie, na nichž by bylo možné identifikovat příslušníky bezpečnostních složek.

Část demonstrujících a aktivistů ale žádá kompletní stažení zákona. Bývalý levicový kandidát na prezidenta Jean-Luc Mélenchon vyzval v Marseille vládu, aby „hodila zákon do koše“.  Policejní brutalita je další věcí, která Francouzům vadí. V pondělí byli totiž obžalováni čtyři policisté, kteří minulý týden napadli a zbili hudebního producenta Michela Zeclera. Nelibost také vzbudil způsob vyklizení uprchlického táboru v Paříži na konci listopadu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: AZy
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

20:21 To je zlé. Ivan Trojan a elita: Diváci volají policii. A ptají se

Český lev se letos obešel bez diváků v Rudolfinu. Ceremoniál nicméně proběhl před kamerami České tel…