Demonstranti chtěli v Plzni zastavit duhový průvod Pilsen Pride

24.08.2019 20:22

Asi 50 demonstrantů s prapory Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a organizace Česká Plzeň se dnes odpoledne pokusilo zastavit duhový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Pilsen Pride. V průvodu, který centrem města prošel potřetí, bylo kolem 400 převážně mladých lidí podporujících LGBT komunitu. Demonstranti s transparenty „Stop úchylům“ přehradili průchod Dřevěnou ulicí ústící na centrální náměstí a křikem se domáhali toho, aby policie údajně protiprávní pochod rozpustila.

Demonstranti chtěli v Plzni zastavit duhový průvod Pilsen Pride
Foto: pixabay.com
Popisek: Gay vlajka
reklama

„Když ani na několik výzev demonstranti neuvolnili průchod ulicí, policejní těžkooděnci je zvolna vytlačili na chodník podél ulice. Po akci policie několik lidí prověřuje kvůli podezření z přestupků a trestných činů,“ řekla ČTK policejní mluvčí Dagmar Brožová. „Několik osob je podezřelých z přestupku neuposlechnutí výzvy úřední osoby, bránění ve výkonu práva shromažďovacího. Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka, prověřujeme tři osoby,“ uvedla.

Už před začátkem akce demonstranti ČTK řekli, že chtějí pochodu zabránit, nebo alespoň připravit jeho účastníkům „uličku hanby“. Průvod vyšel z parku Mlýnská strouha a na překážku na začátku Dřevěné ulice narazil po několika stech metrech. Po krátkém zdržení průvod ulicí prošel na náměstí. Pokřikující demonstranty od účastníků barevného průvodu oddělovala řada policejních těžkooděnců. Policie měla v ulicích desítky lidí, na místě měla i těžkou techniku, antikonfliktní tým, dopravní a pořádkové policisty a monitorovací vůz. S monitorováním dění pomohl i městský dron.

Pilsen Pride je nejviditelnějším zakončením Duhového týdne, který v Plzni nabídl přednášky a besedy o různých aspektech LGBT komunity, promítání filmů nebo třeba historicko-vlastivědnou vycházku po místech spjatých s plzeňskou meziválečnou homosexuální komunitou, řekla ČTK pořadatelka akce Andrea Luková. O průvod je největší zájem, protože především mladým lidem poskytuje možnost oslavovat a bavit se. „Není to žádný divoký průvod, nemáme ani alegorické vozy, na velké akce pražských rozměrů Plzeň není připravená,“ domnívá se Luková.

První ročník plzeňských duhových akcí nabídl jen průvod a afterparty, loni už byl program třídenní a letos se rozšířil na celý týden. Duhový týden zakončí v neděli piknik. Akce jsou určeny nejen po členy LGBT komunity, jsou otevřené komukoliv. „Z našeho pohledu je důležité o těchto věcech mluvit. Já osobně si myslím, že teď ještě víc, v momentě, kdy je ve Sněmovně stále zákon o možnosti manželství pro homosexuální páry,“ řekla Luková.

Podle ní je důležité pořádat podobné akce s LGBT tematikou po celé republice, nejen v Praze. Lesby, gayové, bisexuálové či translidé žijí i mimo ni. „Z mého pohledu je důležité dělat tyto lokální festivaly a vytáhnout tato témata mimo Prahu. Je důležité ukazovat, že nejen LGBT problematika, ale jakékoliv sociálně závažná témata by se měla vytáhnout i mimo hlavní město a mělo by se o nich mluvit všude,“ dodala Luková.

Policisté dnes při akci zadrželi sedmadvacetiletého muže, na kterého byl vydán příkaz k zatčení a byl v celostátním pátrání. Policie také eviduje přestupky účastníků silničního provozu, kteří vstupovali do vozovky.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Někdo to prásknul bulváru... Bašta se podíval trochu jinak na noční schůzku Prymuly. A přidal extrémní pokračování

8:31 Někdo to prásknul bulváru... Bašta se podíval trochu jinak na noční schůzku Prymuly. A přidal extrémní pokračování

Diplomat a analytik Jaroslav Bašta sepsal reakci na neveřejnou schůzku ministra zdravotnictví Romana…