Den před příměřím útočí proruští separatisté na přístav Mariupol

14. 2. 2015 9:26

Na přístavní město Mariupol zahájila dnes ráno prudký útok vojska separatistů. Informovaly o tom ukrajinské zpravodajské servery. Zároveň to potvrdilo také velení doněckých vzbouřenců. Do bojů jsou nasazeny tanky a dělostřelectvo.

Den před příměřím útočí proruští separatisté na přístav Mariupol
Foto: wikipedia
Popisek: Ukrajinská vlajka
reklama

Povstalci podle serveru Cenzor nasadili do bojů značné síly a snaží se vytlačit vládní jednotky od obce Šyrokyne, kterou armáda dobyla při nedávné ofenzivě. Podle ukrajinského ministerstva obrany dostali vzbouřenci rozkaz "vztyčit nad Mariupolem svůj prapor" do neděle, kdy má na východě Ukrajiny vstoupit v platnost dohoda o příměří.

Ukrajinské síly drží frontu asi 15 km východně od města

Přístupy k Mariupolu brání ukrajinský dobrovolnický prapor Azov, který zatím podle Kyjeva drží své pozice asi 15 až 20 kilometrů východně od města. Obyvatelé Mariupolu propadají panice. "Třesou se skla, pálí ze všech zbraní, z děl, baterií Grad, raketometů," cituje povstalecká agentura Novorossija jednoho z obyvatel Mariupolu.

Den před vyhlášením klidu zbraní se bojuje i v Luhanské oblasti, terčem ostřelování je podle ruské agentury TASS hlavně samotný Luhansk.

Na frontě operuje patnáct tisíc příslušníků ukrajinských sil

Poradce ukrajinského ministra obrany Anton Heraščenko dnes v Kyjevě oznámil, že na východě Ukrajiny je do bojů s povstalci nasazeno 50.000 ukrajinských vojáků a důstojníků. Přímo na frontě podle něj operuje 15.000 příslušníků ukrajinských ozbrojených sil.

Údaje o počtech povstaleckých bojovníků nejsou známy. Podle ukrajinského serveru 112 je podporuje na 10.000 ruských vojáků. V sousední Rostovské oblasti má navíc Rusko v záloze deset praporů, z nichž každý má 400 a 600 mužů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…