Deutsche Welle: Dohoda o příměří z Minsku je mrtvá. Ukrajina přišla o Donbas násilím

03.11.2014 9:40

Bernd Johann z Deutsche Welle tvrdí, že uspořádáním voleb pourušili političtí vůdci Doněcké a Luhanské lidové republiky dohodu o příměří podepsanou před několika týdny v Minsku.

Deutsche Welle: Dohoda o příměří z Minsku je mrtvá. Ukrajina přišla o Donbas násilím
Foto: plus.google.com
Popisek: Prezident Ukrajiny Petro Porošenko
reklama

„Ukrajinci stále žijí ve strachu z hrozby pokračování války. Právě z tohoto důvody by neměly být ukrajinské parlamentní volby uznány za platné. To tvrdili vůdci samozvané Doněcké a Luhanské lidové republiky ve snaze zdiskreditovat kyjevskou vládu v očích zbytku světa. Přitom teď zorganizovali své vlastní volby, které proběhly právě včera. Tyto volby se konaly uprostřed válečné zóny, s kalašnikovy připravenými ke střelbě a se samozřejmou podporou Moskvy,“ píše Johann.

„Tzv. volby organizované proruskými separatisty jsou však spíš pseudovolbami, protože vítěz byl předem známý. Nesměly se jich totiž zúčastnit proukrajinské strany. V Doněcku se voleb nemohli dokonce zúčastnit ani komunisté, přestože toto město bylo vždy jejich hlavní voličskou základnou. O hlasy ve volbách se tak nakonec mohly ucházet pouze dvě strany, Doněcká republika a Svobodný Donbas. Obě dvě partaje mají jediný společný cíl, kterým je oddělení východních regionů od Ukrajiny. A nyní toho společně se separatisty z Luhanska fakticky dosáhly,“ tvrdí Johann.

Obyvatelé těchto regionů neměli podle Johanna prakticky na výběr. „Takové volby neměly nic společného s klasickou politickou soutěží. Separatisté uspořádali volby jenom pro sebe a pro splnění svých vlastních záměrů,“ upozorňuje Johann.

celý text v angličtině najdete ZDE

„S podporou Ruska se těmto lidem podařilo uchopit moc téměř přes noc. A nyní chtějí dodat prostřednictvím kontroverzních voleb tomuto převzetí moci zdání legimity. Jejich volby jsou však skutečně fraškou. Stovky a tisíce lidí nemohly volit, protože byly vyhnány ze svých domovů. Právě z tohoto důvodu výsledky voleb neodrážejí politickou realitu v regionu,“ kritizuje Johann.

„Na místě ani neproběhla žádná oficiální registrace voličů, takže mohli někteří bez problémů vhodit do hlasovací urny i více volebních lístků. Neověřené internetové hlasování bylo k dispozici ve chvíli, kdy ještě probíhalo standardní hlasování. To je další závažný důvod, který nasvědčuje podvodu.

„Mnozí z těch, kteří zůstali v Doněcku a Luhansku, skutečné upínalo své naděje k separatistům. Co také měli dělat jiného, když nechtěli či nemohli odejít pryč? Pro některé z voličů však byl jediný důvod ke hlasování jídlo zdarma, které rozdávali úředníci. Většina lidí ve východních regionech Ukrajiny žije v atmosféře strachu, zastrašování a nejistoty. Vedle ostatních státních zaměstnanců musí i učitelé a lékaři přislíbit věrnost novým vůdcům, jinak by jim hrozilo, že nedostanou plat. To vše pro výstrahu těm, kteří snad přemýšleli o kritice stávajících poměrů,“ líčí Johann.

„Mezinárodní společenství sice odmítlo tyto volby uznat, ale to na věci bohužel nic nemění. Separatisté se opírají o podporu Moskvy a mírový proces se tak ocitl ve velkém ohrožení. Nedělní sporné volby porušily dohodu, kterou separatisté podepsali v Minsku společně s kyjevskou vládou za přítomnosti zástupců Ruska a Evropské unie. Podle této dohody se měly konat lokální volby, prostřednictvím kterých by východní regiony získaly více pravomocí. To vše v rámci ukrajinských zákonů. Nic takového se však nejspíš teď nestane,“ domnívá se Johann.

Separatisté za zády s Ruskem podle mínění Johanna porušili dohodu a zdá se, že oddělení Donbasu od Ukrajiny je nevyhnutelné. Mírový proces započatý v Minsku před několika týdny je tak z právního hlediska neplatný. Nové hranice evropských států jsou překreslovány násilím a skrze pseudovolby,“ uzavírá Johann.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

18:36 „Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

Andrej Babiš v tradičním nedělním „Čau lidi“ vyprávěl jeden hodně smutný příběh. „Myslete na covid, …