Dienstbier Narovinu: Rath si nezasluhuje jakékoli ohledy

19.5.2012 11:20 dop.

Další z tuzemských televizí rozjíždí v těchto dnech politickou debatu. Celoplošná stanice BTV, kterou mohou diváci sledovat v síti kabelové UPC nebo O2tv, přichází po České televizi a Primě s politickým diskusním pořadem Narovinu. Politické špičky si do televizního studia zve každý týden někdejší hlavní tvář publicistiky TV Public Zdeněk Šarapatka.

Dienstbier Narovinu: Rath si nezasluhuje jakékoli ohledy
Foto: Patrik Uhlíř
Popisek: Jiří Dienstbier v pořadu Narovinu

Tuto sobotu bude hostem ve studiu senátor, místopředseda ČSSD a nominovaný kandidát na prezidenta Jiří Dienstbier.

„Jeho hvězda zazářila tak rychle, že lze mít obavy, aby stejně rychle nepohasla. Na tuzemské politické poměry si dost troufá,“ představil politika Zdeněk Šarapatka. A prozradil, že společně s diváky budou od něj očekávat odpovědi na to, jak se chystá Jiří Dienstbier na roli prezidenta, kdo mu v tom klade překážky, i na to, zda mučí politikou doma třeba i svoji rodinu? Zcela se vyhnout tématu Davida Ratha také nebylo dost dobře možné.

Nejprve však padla zdánlivě nelogická a nesouvisející lifestylová otázka na to, zda má rád pozvaný politik klasickou českou hudbu. „Ne bezvýhradně, ale ano,“ reagoval poněkud zaskočeně do chvíle, než zazněly fanfáry z opery Bedřicha Smetany Libuše. V současné době i nejširší veřejnosti známé jako fanfáry oznamující prezidenta republiky…Zazněly proto, že po březnu 2013 by je mohl slýchávat ve své blízkosti i Dienstbier

Ten přiznal, že v okamžiku, kdy by se stal opravdu hlavou státu, byl by spíše aktivním prezidentem, což vyplývá i z jeho poměrně mladého věku krátce po čtyřicítce.

Budu-li prezidentem, dělal bych to jinak - moderně, řekl Dienstbier

„Nevnímám zcela tradičně současné poslání prezidenta. Pojal bych to zřejmě poněkud jiným, modernějším způsobem,“uvedl Dienstbier. Na otázku moderátora, zda jeho nominace neznamenala spíš gesto, kterým se ho chtěli členové pražské ČSSD zbavit vzhledem k „různicím“, reagoval Dienstbier s úsměvem tím, že o „vykopnutí“ výše z těchto důvodů určitě nešlo.

 „Nezaznamenal jsem ani žádný zásadní střet při nominace na prezidenta, byť se o tom možná někdy někde mluví. Absolutní většina poslanců i senátorů ji totiž podpořila. Nicméně probíhaly tam jiné střety, vím, že někdo má vůči mně výtky, že neřeším problémy takovým způsobem, jakým byla ČSSD dosud zvyklá…Ale chci, aby sociální demokracie byla moderní, veřejná strana, aby se tam neprosazovaly zájmy jen pro osobní prospěch. I proto stojí za to nějaké případné střety řešit a čelit jim,“ uvedl na dotaz ParlamentníchListů.cz v televizním studiu Dienstbier.

Politika jako hlavní zdroj obživy? Děkuji, musel bych se hrbit...

Není tajemstvím, že Jiří Dienstbier se narodil ve Washingtonu, kde jeho otec pracoval jako zpravodaj pro Český rozhlas. V minulosti byl také předsedou Mladých sociálních demokratů, od dětství mohl v přímém přenosu sledovat to, jak může vypadat opoziční politika. Přesto na politiku, jako hlavní zdroj své obživy nevsadil.

„Politikou se živím jen tři roky, výraznější většinu svého života se věnuji advokacii,“prozradil na sebe Dienstbier s tím, že to považuje za svoji osobní výhodu ve srovnání například s Michalem Haškem či šéfem sociálních demokratů Bohuslavem Sobotkou. Ti se totiž od doby studií pohybují pouze v politických kruzích.

 „Jednoznačně to považuji za svoji výhodu. Člověk by neměl být na politice závislý. Pokud má za sebou i jiné zázemí – například nějaké odbornou praxi, kam se může vrátit, je pak možné pracovat mnohem otevřeněji ve své funkci. Ten politik totiž není nucen ohýbat záda,“ vysvětlil senátor.

Na dotaz, zda mu „nepomohlo“ do senátorského křesla před pár lety to, že zemřel jeho otec Jiří Dienstbier, přiznal jeden z možných příštích kandidátů na prezidenta, že ano. „Je to pravda,ty události opravdu nebyly šťastné, ale takový je prostě život,“ řekl.

Život bez funkce? Proč ne, lépe vsadit na profesní dráhu

Poté byl Dienstbier dotázán na to, zda se ztotožňuje s prohlášením Gusty Fučíkové (bývalé známé komunistické prominentky, pozn. red.): Život bez funkce je horší než smrt. Odpověď v kontextu s předcházejícími větami nebyla překvapivá.

„Já to tak nemám . Po dvou letech ve Federálním shromáždění jsem se rozhodl v roce 1992 s politikou skončit a studovat konečně to, co mě bavilo, co jsem si přál – tedy práva. Skloubit to – politiku a studium nešlo. Funkce mně fakt nechyběly. Pustil jsem se do budování profesní kvalifikace,“ popsal Dienstbier v politické debatě pořadu Narovinu.

Přiznal dále, že ačkoli není ještě hotový prováděcí zákon o přímé volbě prezidenta, toho, že by ještě mohla být zablokována nějakými odpůrci, se nebojí.

„Ti odpůrci přímé volby proto, aby nesouhlasili, měli své věcné a legitimní argumenty. Blokovat přímou volbu a riskovat, že bude země bez prezidenta, si dle mého už ale nikdo nedovolí,“ uvedl Dienstbier.

I když se v poslední době proslýchá v médiích to, že někteří sociálně demokratičtí kolegové svými podpisy podpořili kandidaturu Miloše Zemana, podle Jiřího Dienstbiera jde spíše o mediální hru k vyvolávání napětí. Kolik je v současné době podpisů, prý netuší, i přesto, že moderátor Šarapatka uvedl číslo, jež uvedla v minulých dnech některá média – tedy prý pět podpisů…

„Já vím o dvou podpisech z ČSSD a dvou nezávislých, kteří jsou v našem klubu - z celkového počtu 41 členů. Myslím, že to je opravdu spíš hra k vyvolávání napětí,“ připustil Dienstbier.

Rath si nezasluhuje jakékoli ohledy

Vzhledem k tomu, že však posledními dny nejvíce hýbe politickou scénou kauza Davida Ratha, bylo zřejmé, že i na ni musí přijít v debatě řeč. Už třeba jen proto, že Rath byl jedním z těch, co výrazně horoval za kandidaturu Dienstbiera na prezidenta. Otázka, zda se nevydá tedy senátor za exhejtmanem do vězení stejně jako v minulosti za Ivo Svobodou Zdeněk Škromach, byla více než aktuální.

 „Nepočítám s ničím takovým, a není to zřejmě ani možné. To, co se stalo, mě velmi zklamalo a šokovalo. Nemyslím si, že by si David Rath zasluhoval jakékoli ohledy, měl by si nést odpovědnost za to, co se stalo. Spíše do vazební věznice vyrazím zřejmě s rodinou někam na výlet,“ konstatoval Dienstbier.

Kdo je Šarapatka? Politiku zná z obou stran

Moderátor pořadu Narovinu Zdeněk Šarapatka je známý i z divácky úspěšného pořadu ze soukromí politiků. Hosty jeho televizních pořadů byli například spolu s premiéry, členy vlády a parlamentu i prezident republiky a jeho manželka.

Jeho cesta k televizní žurnalistice je však na české poměry unikátní. Na rozdíl od novinářů, kteří média opustili kvůli politické kariéře, tento moderátor z politiky do médií přišel. V letech 1998 až 2004 totiž působil ve Strakově akademii jako poradce i šéf premiérského kabinetu.

Připomeňme přitom, že z televize do politiky v minulosti naopak odešla třeba Jana Bobošíková, Vladimír Železný, Jaromír Štětina nebo stávající mluvčí politiků: vládní Michal Schuster i Martin Ayrer z ČSSD.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena HechtováTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejhorší zpráva týkající se ČT. Petr Žantovský prohlédl rozhovor s Dvořákem a už je jasno

5:00 Nejhorší zpráva týkající se ČT. Petr Žantovský prohlédl rozhovor s Dvořákem a už je jasno

TÝDEN V MÉDIÍCH Česká televize nezajistila, aby v politicko-publicistickém pořadu 168 hodin bylo dbá…