Dienstbier navrhl zákon, který vyděsil Babiše i Kalouska. Oba rivalové nadávají

24.06.2014 8:28

Společný nápad ministra Jiřího Dienstbiera a úředníků z resortu vnitra na stanovení povinných kvót na zastoupení žen dokázal nevídané - sjednotil Andreje Babiše a Miroslava Kalouska, doposud dva největší rivaly politické scény. Nyní oba svorně vyjadřují k nápadu ČSSD velmi negativní stanovisko.

Dienstbier navrhl zákon, který vyděsil Babiše i Kalouska. Oba rivalové nadávají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier
reklama

Povinnost mít na kandidátkách do parlamentních a krajských voleb třetinu žen je nejnovější iniciativou ministra Jiřího Dienstbiera, do jehož kompetencí spadají lidská práva, a společně s ním i Ministerstva vnitra, vedeného jeho stranickým kolegou Milanem Chovancem. Tato povinnost by navíc byla zesílena vskutku pádnou sankcí - stranám, které by ji nedodržely, by se krátily příspěvky od státu. V opačném případě naopak státní pokladna bude k genderově uvědomělým stranám štědřejší.

Iniciativa ministrů ČSSD však překvapila i jejich koaliční partnery. Lidovci i hnutí ANO se jednoznačně postavili proti, stejně jako celá opozice. „Je to nesmysl, já mezi ženami a muži nedělám rozdíl. Kritériem je schopnost a výkon, ne pohlaví,“ uvedl pro deník Právo ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka má nyní země úplně jiné starosti.

Místopředseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek odmítá jakoukoliv diskriminaci, včetně pozitivní. Navíc jsou podle něj takové kvóty nejvíce urážející právě pro ženy, které jsou tak zbaveny možnosti férově soutěžit s muži. „Navíc se nedomnívám, že akutní problém v politice je nedostatek žen. Domnívám se, že akutní problém je nedostatek chlapů,“ dodal.

Proti povinným kvótám pro ženy na jakékoliv úrovni se již v minulosti vyjádřil například i prezident Miloš Zeman. Nyní jeho mluvčí vzkázal, že složení kandidátky by mělo být právem každé strany, pro kterou je to koneckonců ta nejvýznamnější vizitka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

18:51 Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) doporučil, aby se teď vzhledem k epidemiologické situaci nekon…