Digitální euro. Tlak sílí. Česka se to zatím netýká, ale v EU by se měl proces dokončit letos

17.02.2025 4:44 | Analýza

Budou lidé za pár let místo hotovosti v Evropské unii používat „digitální europeněženku“? Část evropských občanů platících eurem by se již brzy mohla setkat s touto novou formou peněz centrální banky, kterou Evropská centrální banka (ECB) plánuje zavést v dohledné době, a padají z ní slova o tom, že „v naší stále více digitalizované společnosti“ půjde o „další krok vpřed“. Obavy však vzbuzují slabiny, které by krok mohl lidem i ekonomice v Evropě přinést, a to včetně ztráty soukromí, kterou umožňuje hotovost. Ekonom Vladimír Pikora podotýká, že jde o tlak od „pokrokářů“.

Digitální euro. Tlak sílí. Česka se to zatím netýká, ale v EU by se měl proces dokončit letos
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dvě eura

Nemalé pozdvižení vyvolaly před několika dny v řadách Evropské centrální banky úvahy České národní banky (ČNB) o možnosti posílení diverzifikace devizových rezerv skrze převedení jejich úzké části do bitcoinu. „Myslím, že mezi členy rady guvernérů a pravděpodobně i generální rady panuje názor, že rezervy musejí být likvidní, bezpečné a nesmějí být spojovány s podezřením na praní špinavých peněz nebo s jinou trestnou činností,“ vysvětlovala šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová, proč si je „jistá, že bitcoin nebude součástí rezerv žádné z centrálních bank“ členských států Evropské unie. Stalo se tak poté, co právě ona hned zkraje roku práce na „digitální formě peněz“ označila za hlavní prioritu ECB.

Oproti bitcoinu, kterému se Lagardeová dlouhodobě tvrdě brání a vysmívá se mu – i během toho, co se již nad možnými rezervami tohoto sedmého největšího aktiva světa zamýšlí i nová americká administrativa – však za budoucnost evropského finančnictví považuje možnost zavedení digitálního eura.

A přestože se na první pohled zdá tato úvaha paradoxní, jde o zcela odlišné aktivum oproti bitcoinu a jedním z mála společných znaků je pouze digitální forma, která by obě tato aktiva spájela. Skoro vše ostatní je jiné.

Oproti bitcoinu, který nemůže kontrolovat žádný centrální orgán, by totiž ECB chtělo mít své digitální euro zcela pod svou kontrolou a kromě možnosti zvětšovat jeho měnovou zásobu – a tím lidem de facto znehodnocovat úspory – by podle kritiků centrální evropská banka získala i mocný nástroj nad ovládáním účtů Evropanů, sledování toků jejich financí a prostředek k postupnému opouštění hotovosti, byť takové směřování ECB v současnosti odmítá.   

„Digitální euro by mělo doplňovat, nikoli nahrazovat hotovost a mělo by uživatelům eurozóny zaručit přístup k penězům centrální banky v době zvýšené digitalizace plateb,“ tvrdí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vybírači peněz pro Ukrajinu se radují, že se utopili Rusové. I s dětmi

12:00 Vybírači peněz pro Ukrajinu se radují, že se utopili Rusové. I s dětmi

Při havárii turistického plavidla v Egyptě zahynulo šest turistů, mezi nimi i dvě děti. Po zveřejněn…