Divoké hodiny v Kábulu: Za co si velvyslanec Baloun vysloužil medaili

29.10.2021 9:06

Prezident Miloš Zeman u příležitosti 28. října vyznamenal celkem 29 osobností. Medaili Za hrdinství od něj obdržel také velvyslanec Jiří Baloun a kapitán jednotky vojenské policie KAMBA Zdeněk Poul za záchranu života a podíl na evakuaci stovek lidí poté, co Afghánistán včetně metropole Kábulu ovládlo islamistické hnutí Tálibán. Jejich hrdinské příběhy připomněly Lidovky.

Divoké hodiny v Kábulu: Za co si velvyslanec Baloun vysloužil medaili
Foto: FB Andrej Babiš
Popisek: Premiér Andrej Babiš, velvyslanec Jiří Baloun a ministr zahraničí Jakub Kulhánek drží českou vlajku, zachráněnou z Afghánistánu

Český diplomat a voják Baloun sehrál v rámci české mise v Afghánistánu v úspěšné evakuaci z afghánského hlavního města jednu z klíčových postav. Pouhý týden před odjezdem Balounovi prý Američané oznámili, že snižují zabezpečení Kábulu. „Dostali jsme urgentní zprávu, že ještě v ten den ostraha opustí bezpečnostní bránu asi dvacet metrů od české ambasády,“ popisuje.

Baloun zaštiťoval operaci z vyšších míst, Poul měl jako šéf ostrahy ambasády zajistit situaci v terénu, která začínala být každým okamžikem nebezpečnější. Jako hlavní moment zmiňuje chvíli, kdy Američané oznámili, že přestávají garantovat zabezpečení svého sektoru, přes který vedla jediná úniková cesta z ambasády.

Původní zdroj ZDE

Čekal je přesun z české ambasády na letiště, kdy afghánským spolupracovníkům české mise pod vládou Tálibánu šlo už o život. Příjezdové cesty na letiště ale již kontrolovali ozbrojenci. Kapitán Poul se v tu chvíli vyrazil dohodnout průchod českých spolupracovníků přímo s Tálibánem.

„Bylo to mé rozhodnutí. Z velitelství řekli, že kdybych se na to cítil, bylo by to dobré zkusit,“ popsal pětatřicetiletý vojenský policista, který prý v nejhorších chvílích myslel na svou ženu a malé dítě, které na něj čekaly doma. Do Afghánistánu už prý znovu nepojede.

Jiří Baloun byl od ledna 2020 český velvyslanec v Afghánistánu. Prezidentem byl oceněn za to, že díky jeho přičinění se podařila evakuace téměř 200 lidí. Do Česka armádní letouny přepravily zaměstnance české ambasády, české vojáky, afghánské spolupracovníky velvyslanectví a české armády s rodinami a také Afghánce, kteří mají v Česku trvalý pobyt. Baloun již obdržel medaili od ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) nebo náčelníka generálního štábu Aleše Opaty.

Zdeněk Poul byl jako velitel jednotky vojenské policie KAMBA přidělené k ochraně českého velvyslanectví v Afghánistánu oceněn za záchranu lidského života, a to v souvislosti s evakuací českých vojáků i afghánských spolupracovníků z Kábulu po obsazení metropole islamistickým hnutím Tálibán.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ti s pendreky se už bojí. Žaloudík vystoupil, sál burácel

10:54 Ti s pendreky se už bojí. Žaloudík vystoupil, sál burácel

Dnes probíhá konference o dopadu covidu a s ním spojených následků na jedince i společnost. Konferen…