Dlouholetý zpravodaj ČT promluvil o Zemanovi a Číně: Sprostý vulgární sarkasmus!

18.07.2017 21:43

Novinář Tomáš Etzler, který dlouhá léta působil jako zpravodaj České televize v Číně, vykreslil velmi temný obraz fungování této komunistické země. Host internetové televize DVTV ani trochu nechápe, proč čeští politici Číně tolik ustupují, když se dá zjistit, co tamní komunisté páchají.

Dlouholetý zpravodaj ČT promluvil o Zemanovi a Číně: Sprostý vulgární sarkasmus!
Foto: Radim Panenka
Popisek: Čína, největší socha Mao Ce-tunga. Ilustrační foto
reklama

Čína prý rozhodně nedělá věci jen z dobroty srdce a vše mají dopředu dobře prokalkulováno, což je dobře vidět třeba na Africe. Číňané v Africe hodně investují do infrastruktury, jenže tak činí především proto, aby dokázali vytěžit africké suroviny, vyvézt je na pobřeží do přístavů a z přístavů do Číny. 

„Otevřela se první vojenská základna mimo Čínu, je to v Gibuty. A oni to dělají proto, aby si chránili své investice, oni to nedělají z dobroty srdce. Čína chce dominovat světu, i když možná jinak než Spojené státy. Nechtějí dominovat vojensky, ale ekonomicky. Já si myslím, že tímto směrem to směřuje.“

Pokud jde o ekonomické vztahy mezi Českou republikou a Čínou, Číňané nás berou především jako vstupní bránu do EU. A čeští politici jsou ochotni kvůli tomu ohýbat hřbety, což se ukázalo např. na deklaraci čtyř nejvyšších ústavních činitelů země, kteří se poklonili před Čínou, když se ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. „Já si myslím, že to, co oni udělali, je zradou principů demokracie,“ kroutil hlavou nespokojeně Etzler.

Celý rozhovor naleznete zde.

S Čínou lze podle Etzlera, který v této zemi mnoho let žil, jednat i jinak. Pro Českou republiku by prý mohlo být vzorem třeba Švýcarsko. Švýcarští politici jezdí pravidelně do Číny na obchodní jednání, ale současně ve Švýcarsku sídlí evropské zastoupení exilové tibetské vlády. Dalajláma jezdí opakovaně do Švýcarska, ale to nebrání Číňanům, aby také do Švýcarska jezdili a jednali v této zemi o obchodních dohodách. „Ten dalajlámismus, to je jen výmluva neschopných a líných politiků,“ obul se do českých představitelů Etzler.

Pár slov padlo také k českému prezidentovi Miloši Zemanovi, který v čínské televizi prohlásil, že se chtěl v Číně učit, jak stabilizovat společnost. „Já to považuji za sprostý vulgární sarkasmus. Já si myslím, že prezident Zeman je dostatečně inteligentní na to, aby věděl, jak byla ta společnost stabilizována,“ udeřil host.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Nedávno se prý vrátil z Ruska, kde byl asi dva měsíce, a dospěl k závěru, že Rusko je proti Číně v podstatě svobodnou společností, protože lidé mohou v ulicích pořádat demonstrace, mohou zakládat opoziční strany a mohou se vyjadřovat k politické situaci, byť omezeně. „Každá demonstrace v Číně se tvrdě trestá. Jakýkoli protest se ničí úplně u zárodku,“ shrnul situaci Etzler.

Komunistická vláda se prý bojí jakékoli formy nesouhlasu. Vládní aparát se bojí vlastních lidí a bojí se jich natolik, že vynakládá obrovské peníze, aby Číňany udržela pod kontrolou. Trestá dokonce i hnutí bojující za posílení práv žen.

Děsivý obraz o tom, jak to v Číně chodí, přináší životní příběh disidenta Liou Siao-po, který zemřel na rakovinu a podle Etzlera zemřel proto, že čínská vláda odepřela disidentovi lékařskou pomoc. Z vězení byl tento disident propuštěn až tehdy, když bylo jasné, že je na tom tak zle, že za pár dní zemře. Sluší se dodat, že disidentova žena Liou Sia už je sedm let v domácím vězení, ačkoli se vůbec ničeho nedopustila.

Etzler pro dokreslení dodává, že mladým Číňanům je to v podstatě jedno. Mladí Číňané chtějí především vydělávat peníze. Faktem je, že Číňané dosáhli velkých ekonomických úspěchů, to prý nikdy nezpochybňoval ani sám Etzler, ale to nic nemění na drsných útocích proti disidentům.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

16:46 Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

Mikuláš Minář představil své nové politické hnutí. Rozhodně nehodlá být pětiprocentní stranou. „Hled…