Dnes uplynuly dva roky od chvíle, kdy Miloš Zeman vyhrál prezidentské volby

26.01.2015 6:58

Přesně dva roky dnes uplynuly ode dne, kdy Miloš Zeman ve druhém kole prezidentské volby porazil Karla Schwarzenberga. Kandidát Strany práv občanů - zemanovců (dnes SPO) tehdy po vypjaté a ostré kampani zvítězil v první přímé volbě hlavy státu nad předsedou TOP 09 na území prakticky celého Česka s výjimkou Prahy. Po zvolení slíbil, že bude prezidentem všech občanů, což se mu ale podle řady kritiků nedaří.

Dnes uplynuly dva roky od chvíle, kdy Miloš Zeman vyhrál prezidentské volby
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Miloš Zeman v Přelouči

Dvojice Zeman - Schwarzenberg za sebou v prvním kole hlasování zanechala Jana Fischera, který byl dlouho favoritem volby, kandidáta sociální demokracie Jiřího Dienstbiera nebo například Janu Bobošíkovou nominovanou hnutím Suverenita. Ve druhém kole pak Zeman zvítězil ziskem zhruba 55 procent hlasů při přibližně třípětinové účasti. Schwarzenberg v celkovém součtu dostal téměř o půl milionu hlasů méně.

V rozhodujícím kole hlasovali pro Zemana hlavně příznivci komunistů a sociálních demokratů, zatímco Schwarzenberga podpořili voliči tehdy vládnoucích ODS a TOP 09. Zeman vítězstvím završil návrat do české vrcholné politiky po zhruba deseti letech, která strávil většinou v ústraní. Mohl ho tehdy brát i jako zadostiučinění za neúspěch v parlamentní prezidentské volbě v barvách ČSSD z roku 2003, kdy ho porazil Václav Klaus.

Právě tehdejší prezident Klaus byl jedním z politiků, kteří výhru Zemana přivítali. Prohlásil, že "konečně zvítězila ta pravda a láska nad lží a nenávistí", i když se Zemanův tým během kampaně dopustil několika protizákonností, jak konstatoval Nejvyšší správní soud (NSS). Už začátek prezidentské volby poznamenala kontroverze, když bylo kvůli nedostatku nasbíraných platných podpisů z hlasování vyřazeno několik kandidátů.

Už po zvolení Zemana politologové varovali, že to s ním politici nebudou mít jednoduché

Již po zvolení tehdy osmašedesátiletého Zemana, který se funkce ujal 8. března, někteří politici i politologové varovali, že to parlamentní strany ani vláda nebudou mít s novým prezidentem jednoduché a že zemi nebude jen spojovat. Podle řady z nich se po dvou letech a kontroverzích například okolo jmenování úřednické vlády Jiřího Rusnoka nebo výroků o zahraniční politice platnost varování potvrdila. Dokládá to prý i obliba prezidenta, která šla v poslední době prudce dolů.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…