Do Kroměříže se stěhuje rodina volyňských Čechů z Ukrajiny. I kvůli tamní politické situaci

25.08.2017 6:31

Do Kroměříže se stěhuje čtyřčlenná rodina volyňských Čechů z Ukrajiny. Do České republiky míří na základě projektu Ministerstva vnitra o repatriaci volyňských Čechů. Manželé Volodymyr a Tatiana Cherepynetsovi budou zaměstnáni u kroměřížských firem, řekl ČTK mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Do Kroměříže se stěhuje rodina volyňských Čechů z Ukrajiny. I kvůli tamní politické situaci
Foto: Kroměříž
Popisek: Kroměříž

„Pan Volodymyr je elektrikář a elektromechanik, paní Tatiana má vysokoškolské vzdělání a pracovala ve vedoucí pozici v rámci distribuce výrobků telekomunikací. Zájem o ně má několik firem,“ uvedl místostarosta Pavel Motyčka (KDU-ČSL).

Město manželům pronajme byt v městské budově v Kollárově ulici. Smlouva bude na tři měsíce s možností prodloužení o dalších devět měsíců. „Jedná se o pomoc do začátku, než se rodina v Kroměříži adaptuje a zajistí si vlastní samostatné bydlení. V budoucnu bychom tak mohli pomoci i dalším rodinám volyňských Čechů,“ sdělil Motyčka.

Pro Cherepynetsovi je odchod do České republiky příležitostí zajistit lepší život rodině a budoucnost jejich dvěma dětem. Rodina má české kořeny. Babička Cherepynetsové byla Češka a o své domovině prý často vyprávěla. „Roli hrála i nynější politická situace na Ukrajině,“ uvedla Tatiana Cherepynetsová.

V Kroměříži by Cherepynetsovi chtěli zůstat, nejdříve se však chtějí naučit dobře česky. „Město jsme viděli dříve na fotkách na internetu a dnes jsme si ho prošli. Velmi se nám líbí, je tiché, klidné a krásné. Chceme se tady usadit, zapadnout mezi lidi a rozvíjet se,“ shodli se manželé s tím, že v budoucnu by rádi získali české občanství.

Volyň je historická oblast na území dnešní severozápadní Ukrajiny, která dříve patřila k Polsku i Ruské říši. Češi se tam stěhovali od druhé poloviny 19. století. Uvádí se, že jich do tehdejšího carského Ruska odešlo na 16 000. Důvodem jejich odchodu byly těžké životní podmínky v Rakousku-Uhersku a zvěsti o prosperitě v Ruské říši, kde bylo velké množství nevyužité zemědělské půdy.

Volyňští Češi se však postupně začali do domoviny svých předků vracet. Přibližně 1700 se jich přestěhovalo zpátky na začátku 90. let minulého století z oblastí postižených černobylskou jadernou havárií. Od té doby se česká komunita na Ukrajině zmenšuje. V posledních letech na to má vliv tamní politická nestabilita a vojenský konflikt.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kudla do zad. Pavel Novotný? Špatné. Fanoušci ,,hvězdy ODS" nebudou potěšeni

9:45 Kudla do zad. Pavel Novotný? Špatné. Fanoušci ,,hvězdy ODS" nebudou potěšeni

Pavel Novotný nebyl i přes svůj bombastický projev na kongresu ODS zvolen místopředsedou strany. A P…