Do Prahy dorazí předseda dolní komory amerického Kongresu. Zeman se s ním nesetká, chce funkční období zahájit cestou na Slovensko

25.03.2018 9:19

U příležitosti stého výročí vzniku našeho státu navštíví Česko předseda dolní komory amerického Kongresu Paul Ryan. Půjde o návštěvu neoficiální. Jde o první návštěvu některého amerického ústavního činitele od roku 2010, kdy do Prahy zavítal tehdejší prezident Barack Obama. Tehdy Obama jednal s prezidentem Václavem Klausem. Ryan prý o jednání s dnešním prezidentem Milošem Zemanem nestojí. Zeman stejně tak nestojí o jednání s Ryanem. Proč tomu tak je?

Do Prahy dorazí předseda dolní komory amerického Kongresu. Zeman se s ním nesetká, chce funkční období zahájit cestou na Slovensko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA

Naše republika letos slaví sté narozeniny. Na jejím vzniku měly v roce 1918 nemalý podíl i Spojené státy. Také proto v tomto důležitém roce navštíví Česko jeden z amerických ústavních činitelů  – předseda Sněmovny reprezentantů USA Paul Ryan. Sněmovna reprezentantů je dolní komorou amerického Kongresu.

Půjde o neoficiální návštěvu. Ryan se v Praze setká s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) nebo s americkým velvyslancem v Praze Stephenem B. Kingem. S prezidentem Milošem Zemanem se však neuvidí. Podle informací deníku Právo chtějí dát Američané tímto krokem najevo, že nesouhlasí s kritikou svobodných médií v Česku, která tak často zaznívá z úst Miloše Zemana.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

O setkání s Ryanem nestojí ani Miloš Zeman. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček vysvětlil proč. „V zahraničněpolitické oblasti nyní klademe důraz na dodržení prezidentské tradice v podobě první zahraniční cesty v novém funkčním období na Slovensko. V příštích pěti letech bude jistě ještě celá řada příležitostí k diskusi s našimi americkými přáteli,“ řekl mluvčí deníku Echo24.

Místo setkání s prezidentem se Ryan setká s vysokoškolskými studenty na půdě politogického klubu Fakulty sociálních věd.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schwarzenberg: Hospodářství funguje, všichni zbohatli. Starý průmysl musel skončit

13:05 Schwarzenberg: Hospodářství funguje, všichni zbohatli. Starý průmysl musel skončit

Jedním z hlavních témat interview s emeritním předsedou TOP 09 byla osoba Václava Havla. Dle Karla S…