Do Prahy se sjíždí unijní ministři zemědělství. Proberou ukrajinské obilí i klimatickou změnu

16.09.2022 6:32

Potravinová bezpečnost i klimatické změny by měly být podle programu tématem dnešního neformálního zasedání ministrů zemědělství a rybolovu zemí Evropské unie v Praze.

Do Prahy se sjíždí unijní ministři zemědělství. Proberou ukrajinské obilí i klimatickou změnu
Foto: pixabay.com
Popisek: Srpen - ilustrační foto

Mezi ohlášenými účastníky jsou eurokomisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski a komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidesová. Zúčastnit se má také ukrajinský ministr zemědělství Mykola Solskyj nebo vědci, kteří se zabývají životním prostředím.

Ministři budou diskutovat o řešení nedostatku potravin způsobeném jak ruskou agresí vůči Ukrajině, tak pandemií koronaviru. Politici se zaměří na otázky spojené například s vývozem obilí z Ukrajiny nebo na zdražování vstupních nákladů pro zemědělce, zejména hnojiv, jejichž ceny stouply kvůli válce až o stovky procent. Spolu s ukrajinským ministrem se summitu zúčastní také ministři zemědělství Gruzie a Moldavska.

Tématem zasedání budou také klimatické změny, třeba dopady sucha na produkci potravin ve světě. Na změny klimatu mají reagovat environmentální opatření, která EU zavádí jako součást společné zemědělské politiky EU. Cílem je vybudování udržitelných potravinových řetězců.

Proti nastavení zemědělských dotací české vlády a EU protestovali ve čtvrtek v Praze a regionech někteří zemědělci. Kritizovali mimo jiné přesun peněz od velkých producentů k menším farmářům. S protesty nesouhlasí Asociace soukromého zemědělství ČR, která sdružuje hlavně malé farmáře a kroky vlády měnící distribuci dotací podporuje.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Josef Středula byl položen dotaz

Levice

Proč se podle vás v poslední době nedaří levici? Třeba ČSSD je úplně ze hry a vám jako levicovému kandidátovi na prezidenta také průzkumy nedávají moc velkou šanci. A považujete ANO za levicovou stranu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Haló, tady prezidentský kandidát... Babiš s Juchelkou roztleskali Opavu

15:20 Haló, tady prezidentský kandidát... Babiš s Juchelkou roztleskali Opavu

„Vláda by si mohla vzít příklad z Francie, která vyplatila soukromé akcionáře v jaderné energetice, …