Do důchodu v 64 letech? Francouzi ve varu. Demonstrace, stávky. Na ulicích páchne odpad, policejní obušky, ohně...

20.03.2023 21:42

Francií zmítají masivní protesty proti penzijní reformě, která má zvýšit věk odchodu do důchodu z 62 na 64 let. Vláda prezidenta Macrona a premiérky Borneové, která se rozhodla zákon protlačit bez souhlasu Národního shromáždění, sice přežila hlasování o nedůvěře, ale nadále čelí stávkám a demonstracím. Dvě třetiny Francouzů podle průzkumů s reformou nesouhlasí a Macronovy preference se propadly na rekordně nízkých 28 %. Na sociálních sítích kolují videa ukazující policejní brutalitu bezpečnostních složek proti demonstrantům.

Do důchodu v 64 letech? Francouzi ve varu. Demonstrace, stávky. Na ulicích páchne odpad, policejní obušky, ohně...
Foto: z internetu
Popisek: protesty ve Francii

Ve Francii dále sílí masové protesty proti důchodové reformě, kterou se snaží prosadit prezident Emmanuel Macron a jemu spřízněná vláda premiérky Élisabeth Borneové. Francouzům zejména vadí zvýšení věku odchodu do důchodu z nynějších 62 na 64 let. Vláda navíc k protlačení reformy zvolila kontroverzní legislativní postup spočívající v aktivaci čl. 49.3 francouzské ústavy, který výkonné moci umožňuje obejít Národní shromáždění a prosadit zákon bez hlasování. Vládnoucí kabinet sice dnes přežil hlasování o nedůvěře vyvolané opozičními poslanci v dolní komoře zákonodárného sboru, ale musí nadále čelit rostoucímu hněvu vlastního obyvatelstva.

Anketa

Je v pořádku hrozit blokádami vládních budov?

94%
5%
hlasovalo: 49220 lidí

Protesty proti důchodové reformě trvají již několik týdnů a konají se převážně ve velkých městech. V polovině letošního února francouzské ministerstvo vnitra hlásilo masivní demonstrace v Paříži, Nice, Marseille, Toulouse a Nantes, jichž se prý zúčastnil takřka milion nespokojených lidí. Kvůli stávce sběračů odpadků se na ulicích Paříže hromadí zapáchající smetí. Stávkují také zaměstnanci ropných rafinerií. „Můžeme očekávat, že do poloviny příštího týdne bude uzavřeno přibližně pět ze sedmi stávajících rafinérií,“ prohlásil odborový předák Eric Sellini.

Podle deníku Le Monde bylo tuto sobotu v celé zemi zatčeno celkem 169 demonstrantů. Ačkoliv jsou protesty povětšinou pokojné, někde dochází i k protiprávním incidentům a násilným střetům s policií. Na náměstí Place d’Italie v jižní Paříži někteří demonstranti zapalovali odpadkové koše. Podle serveru CBS News pařížská policie zakázala shromáždění na třídě Champs-Elysées a na náměstí Place de la Concorde, kde demonstranti v pátek večer za jásotu davu hodili podobiznu Macrona do ohně.

Sílící kritice čelí francouzské bezpečnostní složky, které jsou obviňovány z policejní brutality vůči demonstrantům. Na sociálních sítích kolují videa, na nichž lze sledovat kontroverzní zákroky těžkooděnců, kteří v některých případech mlátí pokojné protestující obušky.

 

 

Podle deníku Le Monde průzkumy dlouhodobě naznačují, že dvě třetiny Francouzů s reformou nesouhlasí. Prezident Macron však změny v důchodovém systému považuje za nezbytné k zabránění enormních rozpočtových schodků v následujících letech v důsledku postupného stárnutí francouzské populace. „Ti z nás, kteří jsou schopni, budou muset postupně více pracovat, aby mohli financovat náš sociální model, který je jedním z nejštědřejších na světě,“ zdůvodňoval kroky vlády ministr financí Bruno Le Maire. Kritické hlasy ovšem namítají, že reforma poškodí hlavně nízkopříjmové a manuálně těžce pracující zaměstnance. Popularita prezidenta Macrona se podle průzkumu agentury Ifop propadla na rekordně nízkých 28 %. Taková nespokojenost s šéfem Elysejského paláce panovala v zemi galského kohouta naposledy během protestů žlutých vest na počátku roku 2019.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AKS

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Neudělali byste lépe, kdybyste Nekulu nahradil?

Jste personálně tak na dně, že vaším nejlepším nominantem na ministra je Nekula? Podle mě by bylo trefnější, kdyby se jmenoval Nekňuba, soudě podle toho, jak si jako ministr vede

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krumpáčem mezi oči. „Za to může Fico!“ Na Slovensku to opravdu vře

19:30 Krumpáčem mezi oči. „Za to může Fico!“ Na Slovensku to opravdu vře

Politická kultura zhrubla, stěžuje si na sociální síti předseda strany Progresivní Slovensko Michal …