Od dodávek dalších zbraní si Západ slibuje, že Ukrajina bude mít větší šanci do podzimu s protiofenzivou uspět a získat zpět okupovaná území. Jestliže se jí to nepodaří, zvýší se tlak na Kyjev, aby začal jednat s ruskou stranou, píše Bild.
Německo, Francie a Velká Británie považují silnější vazby mezi NATO a Ukrajinou za způsob, jak povzbudit Kyjev k zahájení mírových rozhovorů s Ruskem ještě v tomto roce, uvedli představitelé těchto tří vlád, protože někteří západní partneři Kyjeva mají rostoucí pochybnosti o jeho schopnosti znovu získat celé své území, uvedl deník Wall Street Journal.
Deník uvedl, že německý kancléř Olaf Scholz a francouzský prezident Emmanuel Macron vyzvali 8. února v Paříži Zelenského, aby s Moskvou začal jednat. Předkládali mu vlastní země, které byly také nepřáteli a po druhé světové válce uzavřely mír.
Britský premiér Rishi Sunak minulý týden předložil návrh dohody, která by Ukrajině poskytla mnohem širší přístup k modernímu vojenskému vybavení, zbraním a munici na obranu po skončení války. Uvedl, že tento plán by měl být na programu červencového výročního zasedání Severoatlantické aliance.
Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.