Do podzimu úspěch, jinak... Západ tlačí na Zelenského, zjistili zahraniční novináři

27.02.2023 22:32

Západ sice hovoří o podpoře pro Ukrajinu tak dlouho, jak bude třeba, v zákulisí se však hovoří o válečném ultimátu pro ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, píše německý deník Bild. Podle něj půjde o nátlak na Kyjev v případě, že ukrajinská protiofenziva bude neúspěšná a do podzimu se nepodaří Ukrajině dobýt zpět okupovaná území.

Do podzimu úspěch, jinak... Západ tlačí na Zelenského, zjistili zahraniční novináři
Foto: Screen FB Volodymyra Zelenského
Popisek: Volodymyr Zelenskyj

Od dodávek dalších zbraní si Západ slibuje, že Ukrajina bude mít větší šanci do podzimu s protiofenzivou uspět a získat zpět okupovaná území. Jestliže se jí to nepodaří, zvýší se tlak na Kyjev, aby začal jednat s ruskou stranou, píše Bild.

Německo, Francie a Velká Británie považují silnější vazby mezi NATO a Ukrajinou za způsob, jak povzbudit Kyjev k zahájení mírových rozhovorů s Ruskem ještě v tomto roce, uvedli představitelé těchto tří vlád, protože někteří západní partneři Kyjeva mají rostoucí pochybnosti o jeho schopnosti znovu získat celé své území, uvedl deník Wall Street Journal.

Deník uvedl, že německý kancléř Olaf Scholz a francouzský prezident Emmanuel Macron vyzvali 8. února v Paříži Zelenského, aby s Moskvou začal jednat. Předkládali mu vlastní země, které byly také nepřáteli a po druhé světové válce uzavřely mír.

Britský premiér Rishi Sunak minulý týden předložil návrh dohody, která by Ukrajině poskytla mnohem širší přístup k modernímu vojenskému vybavení, zbraním a munici na obranu po skončení války. Uvedl, že tento plán by měl být na programu červencového výročního zasedání Severoatlantické aliance.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Cože, vy jezdíte na školy mluvit se studenty?!“ Úsporný balíček bořil studio. Do toho se prořekl Benda

13:49 „Cože, vy jezdíte na školy mluvit se studenty?!“ Úsporný balíček bořil studio. Do toho se prořekl Benda

V druhé části Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News se setkali Marek Benda z ODS, Jan Lacina z …