Do předsednictva ANO zamířili ministři Brabec a Stropnický

01.03.2015 6:00

Do předsednictva hnutí ANO zamířili na dnešním sněmu ministři životního prostředí a obrany Richard Brabec a Martin Stropnický i bývalý novinář, poslanec Martin Komárek. Oznámil to delegátům předseda volební komise Matěj Fichtner. Členů předsednictva mělo být původně osm. Delegáti ale nakonec rozhodli o jejich snížení na sedm potom, co se jim jedno místo nepodařilo obsadit ani ve třech volebních kolech.

Do předsednictva ANO zamířili ministři Brabec a Stropnický
Foto: Hans Štembera
Popisek: Staronový předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Brabec získal 161 ze 186 odevzdaných hlasů, z nich devět nebylo platných. Stropnický zaostal za Brabcem o 20 hlasů. Oba ministři se předtím vzdali kandidatury na místopředsednické posty. Ke Komárkovi se přiklonila stovka delegátů. Delegáti zvolili do předsednictva také poslankyni Margitu Balaštíkovou (96 hlasů), předsedu jihlavské oblastní organizace Radka Popelku (120 hlasů) a náměstka pardubického primátora Jana Řehounka (109 hlasů). Místo v předsednictvu obhájil Radek Hloušek stejným ziskem jako Řehounek.

Hnutí nemělo do nynější volby ani jednoho místopředsedu

Do předsednictva kandidovala patnáctka lidí. Ve druhém a třetím kole delegáti rozhodovali mezi poslancem Ladislavem Oklešťkem a místostarostkou Chebu Danielou Seifertovou. Dost hlasů ale nedostali.

Brabec v roli moderátora sněmu pak nechal hlasovat o možnostech, jak postupovat dál. Optickou většinu, jak oznámil, získal návrh snížit počet členů předsednictva. V následném ostrém hlasování se pro ni vyslovilo 118 delegátů, tedy nadpoloviční většina. Dalšími variantami bylo vyhlášení nové volby se zcela novými kandidáty nebo nová volba bez tohoto omezení.

V čele ANO delegáti potvrdili zakladatele uskupení, miliardáře a ministra financí Andreje Babiše. Dostal sto procent platných hlasů. Jeho prvním místopředsedou se stal šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Řadovými místopředsedy sněm zvolil brněnského primátora Petra Vokřála, místopředsedkyni sněmovny Jaroslavu Jermanovou, pražskou šéfku hnutí Radmilu Kleslovou a poslance Jana Volného.

Hnutí nemělo do nynější volby ani jednoho místopředsedu. V uplynulém období čtyři rezignovali, objevovala se zdůvodnění poukazující na údajnou nedemokratičnost hnutí. Loni složila funkci první místopředsedkyně Věra Jourová, když se stala eurokomisařkou.

Hlasováním o snížení počtu členů předsednictva dnešní jednání sněmu skončilo. Bude pokračovat v neděli schvalováním úprav stanov a zprávami ministrů o jejich činnosti a dalších představitelů hnutí o práci ve sněmovně, v Evropském parlamentu a o koaliční spolupráci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

20:18 Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

O táboře v Letech u Písku, kde za druhé světové války zemřely stovky lidí, toho bylo napsáno již hod…