Do sněmovních voleb se zřejmě přihlásí tři desítky stran a hnutí

12. 5. 2017 17:00

Do sněmovních voleb se zřejmě přihlásí tři desítky stran a hnutí, které oznámily dohledovému úřadu své transparentní účty pro financování svých kampaní. Uvedl to dnes zpravodajský server Českého rozhlasu. Úřad pro dohled nad hospodařením stran a hnutí podle jeho člena Františka Sivery nedostal ze sněmovních stran informace od Úsvitu, vyjasnit si chce údaje od ANO a KDU-ČSL. Zprávu převzala ČTK.

Do sněmovních voleb se zřejmě přihlásí tři desítky stran a hnutí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Občané jdou k volbám do Senátu Parlamentu ČR

„Od většiny stran, které jsou nyní ve Sněmovně, údaje o transparentních a volebních účtech máme. Zatím nedošel přehled od Úsvitu, záleží ale na tom, jak to posílali,“ uvedl Sivera. Tajemník Úsvitu Jan Zilvar tvrdí, že oznámení o volebním účtu strana posílala úřadu minulý pátek přes datovou schránku.

Z některých oznámení nelze podle Sivery poznat, zda jde o provozní účet strany, nebo účet výhradně určený k financování volební kampaně. „To je například případ hnutí ANO a lidovců, budeme se jich proto muset ještě doptávat,“ uvedl Sivera.

Web ANO obsahoval pouze informaci o transparentním účtu na dary pro sněmovní volby, zda jde současně i o volební účet, není z popisu jasné. Chybí na něm také případně zatím částka, kterou hnutí zaplatilo za předvolební plakát s Andrejem Babišem s přelepenými ústy, uvedl server. „Číslo volebního účtu jsme nahlásili na úřad v zákonné lhůtě a máme i transparentní volební účet,“ uvedl mluvčí hnutí Vladimír Vořechovský. Na webu lidovců byl odkaz na volební účet zřetelně označený, stejně jako u ČSSD, ODS, TOP 09 a KSČM.

Strany a hnutí musely podle zákona oznámit dohledovému úřadu adresu svých internetových stránek, kde budou zveřejňovány informace o financování volební kampaně, zřízení volebního účtu a adresu internetových stránek, na kterých bude účet přístupný. Údaje měly dodat do pěti dnů od oficiálního vyhlášení voleb, tedy od 2. května. Lhůta skončila s ohledem na víkend počátkem tohoto týdne. Do volební kampaně může každá strana investovat maximálně 90 milionů korun.

Za porušení nových pravidel může úřad udělit až půlmilionovou pokutu. „V tuto chvíli nechceme nikoho sankcionovat, ale spíše upozorňovat na to, jak by to mělo být správně,“ uvedl Sivera.

Do středy dorazilo kontrolnímu orgánu okolo třicítky formulářů. „To tak odpovídá počtu stran, které ve volbách kandidují. Takže předpokládám, že všechny strany, které se hodlají účastnit voleb, adresy volebních účtů dodaly,“ řekl další člen úřadu Jan Outlý.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To bylo slávy! A teď… „Dycky Most!“ po seriálu ČT: Útok šutrem. A neskutečné věci

14:04 To bylo slávy! A teď… „Dycky Most!“ po seriálu ČT: Útok šutrem. A neskutečné věci

Okukují Romy jako v zoo, a pak se diví? Lidé reagují rozličně na útok kamenem v Chanově, kterého se …