Do vedení lidovců prý míří i Roithová

11.05.2013 14:49

V předsednictvu KDU-ČSL by po červnovém sjezdu strany mohla usednout prezidentská kandidátka a europoslankyně Zuzana Roithová. Má několik nominací z krajských konferencí, v předsednictvu by jí rád viděl i současný předseda Pavel Bělobrádek. Ten novinářům řekl, že lidovci chtějí na sjezdu v Olomouci nastartovat kampaň pro volební rok 2014.

Do vedení lidovců prý míří i Roithová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zuzana Roithová vstupuje také do boje o Hrad podpisovou kampaní na podporu své kandidatury

Podle Bělobrádka, který se chce o předsednický post znovu ucházet, zřejmě někteří místopředsedové nebudou chtít svou funkci na sjezdu obhajovat. "Byl bych rád, aby se v předsednictvu objevila Zuzana Roithová," řekl. Roithová sice podle něj svým kolegům řekla, že už v příštím roce nechce v žádných volbách kandidovat, lidovci si ale uvědomují, že je pro mnohé voliče atraktivní. V letošních prezidentských volbách skončila z devíti kandidátů šestá, dostala zhruba 255.000 hlasů, tedy asi pětiprocentní podporu.

Ke kandidatuře ve volbách v příštím roce Roithovou vyzvaly i některé krajské organizace. "Nemůžeme nikoho nutit, ale je jasné, že pokud by kandidovala do sněmovny nebo Senátu, byl by to pro KDU-ČSL velký přínos," konstatoval předseda.

Kromě Roithové má nominaci do předsednictva současný první místopředseda Marian Jurečka i řadoví místopředsedové Jan Bartošek, Klára Liptáková a Pavel Svoboda, kterého navíc některé kraje chtějí do čela kandidátky do Evropského parlamentu. V některých krajích se konference teprve sejdou. Pomoci by straně mohl také bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů a kněz Daniel Herman, kterého KDU-ČSL tento týden přijala do svých řad.

Bělobrádek věří, že se lidovcům podaří příští rok vrátit do sněmovny. "Trend je dobrý. V průzkumech se pohybujeme mezi čtyřmi a sedmi procenty. Chceme ukázat, že KDU-ČSL je svébytná strana. Musíme se vymanit z některých pomluv a klišé," poznamenal předseda. Strana chce oslovit nejen své tradiční křesťanské voliče, ale i středopravé voliče, kteří jsou zklamáni současnou vládou. "I tady je prostor pro nás, ne všichni budou chtít volit nové strany nebo levici," myslí si Bělobrádek.

Pokud by lidovci v příštích sněmovních volbách uspěli, mohli by být důležitým jazýčkem na vahách při sestavování koalice. Bělobrádek ale tvrdí, že strana nepůjde do vlády za každou cenu. "Jsem tu od toho, abych realizoval vlastní program, a když nenajdu koaličního partnera, ve vládě být nemusíme. Myslím, že i tohle by mělo být jedním ze sdělení sjezdu," konstatoval.

KDU-ČSL dodal důvěru úspěch v loňských krajských a senátních volbách. Lidovci jednak získali 61 mandátů v krajských radách, o pět více než při minulých volbách, a také obhájili všechna tři senátorská křesla.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

20:23 Stotisícová demonstrace jako za Kalouska? Může přijít! Šéfodborář předem varuje Fialu. Zde je důvod

Ostuda České republiky v pozdní digitalizaci, ostuda kvůli chybějícímu obchvatu hlavního města, emis…