Dokažte to! Rusko reaguje na „agenta s ricinem“. Tvrdá slova

29. 4. 2020 16:16

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová uvedla, že si Moskva nepřeje další vyostřování vztahů s Českou republikou. Vyzývá ale české úřady, aby předložily důkazy ohledně podezření na pohyb ruského agenta v České republice. Ruská diplomacie tvrzení odmítá jako novinářskou kachnu.

Dokažte to! Rusko reaguje na „agenta s ricinem“. Tvrdá slova
Foto: Repro Facebook
Popisek: Ostraňování sochy maršála Koněva na Praze 6
reklama

Anketa

Je Miloš Zeman a jeho okolí zodpovědný za smrt Jaroslava Kubery?

6%
92%
2%
hlasovalo: 22685 lidí
Vztahy mezi Moskvou a Prahou jsou podle Zacharovové napjaté. „Velice bychom si to nepřáli, děláme vše, aby tomu tak nebylo,“ řekla mluvčí ruské diplomacie rozhlasové stanici Echo Moskvy, jak informuje web Novinky.cz.

Zprávy v českých médiích a prohlášení čelných politických představitelů podle ní v Rusku budí údiv. Rusové vyzývají, aby české úřady buď předložily faktické důkazy, nebo některá svá tvrzení dementovaly. Celá věc je podle Zacharovové jen uměle vytvořený problém.

O údajném agentovi poprvé informoval týdeník Respekt s odvoláním na neupřesněné zdroje. Agent údajně přicestoval s cílem likvidace tří českých politiků. České bezpečnostní složky, dle Respektu, vyhodnotily přítomnost muže jako bezpečnostní riziko pro pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) a starostu Řeporyj Pavla Novotného (ODS).

Ruské velvyslanectví se proti vyjádření českých médií a některých politiků ohradilo v nótě českému Ministerstvu zahraničních věcí. Ministr Tomáš Petříček (ČSSD) poté prohlásil, že nóta je nepatřičná a v České republice vládne svoboda slova a tisku.

Ruské velvyslanectví tvrdí, že od poloviny března žádný diplomat do Prahy necestoval. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítl tvrzení českých médií jako novinářskou kachnu a šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov požaduje pro tvrzení českých médií předložení důkazů.

Zmínění pražští politici mají mezitím přidělenou policejní ochranu. Na starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře, který nechal odstranit sochu maršála Koněva, chystají Rusové trestní oznámení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lodičky Moniky Babišové a chudina u počítačů. Novinář Kmenta se pokusil o vtip...

12:06 Lodičky Moniky Babišové a chudina u počítačů. Novinář Kmenta se pokusil o vtip...

Politici v závěru roku prozrazují, jak se připravují na Vánoce. Čas od času se někteří politici a je…