Dolínek ve sněmovně brutálně nastoupil na Filipa: Zlo, nenávist, agent. Zvedá mě to ze židle

10.09.2019 19:02

Poslanec ČSSD Petr Dolínek dnes neuspěl se zařazením mimořádného bodu jednání Poslanecké sněmovny. Dolínek se snažil prosadit projednání výroků předsedy KSČM o vepříně v Letech, ale také jeho starších výroků k událostem v letech 1968 nebo 1948. Filipa ale podrželi kromě komunistů také poslanci hnutí ANO a SPD, takže návrh přijat nebyl.

Dolínek ve sněmovně brutálně nastoupil na Filipa: Zlo, nenávist, agent. Zvedá mě to ze židle
Foto: Hans Štembera
Popisek: První zasedání poslanecké sněmovny po prázdninách

Dolínek se pustil do předsedy KSČM velmi zostra. „Jsme svědky pošlapávání základní lidské slušnosti a pohrdání jak demokracií, tak základním respektem k ústavě a zákonům České republiky. To si nemůže podle mne většina z nás nechat líbit,“ řekl Dolínek, jak píše web iDNES.cz.

Poslanec ČSSD chtěl získat hlasy alespoň dvou pětin poslanců, aby se bod o Filipových výrocích zařadil do programu jednání. Dolínka podpořily opoziční strany ODS, Pirátů, TOP 09, KDU-ČSL a STAN, ale s počtem 65 hlasů to nestačilo. Filipa totiž kromě KSČM podpořili i poslanci ANO a SPD.

Dolínek vyčetl Filipovi jeho několik let staré výroky. „Já jsem poměrně mladý. Ale o naší minulosti toho vím dost, abych neprominul výrok, že komunistický puč v roce 1948 bylo pouze masové vystoupení lidí proti tehdejšímu zmatku ve společnosti, které bylo v souladu s ústavou,“ hřímal Dolínek s tím, že bohužel už téměř neřešíme, že v nejvyšších ústavních funkcích nás zastupují lidé s minulostí agentů zpravodajských služeb.

Hlavním bodem Dolínkovy řeči ale byl nedávný Filipův příspěvek na Twitteru, kde předseda KSČM označil zavření vepřína v Letech jako zločin a důvod rostoucích cen vepřového. „Mě zvedá ze židle, když se dozvím, že někdo lže a vyvolává nenávist kvůli koncentračnímu táboru v Letech. Tvrdit, že vepřové zdražilo kvůli uctění památky romského holocaustu, je lež. A nejenom že je to lež, je to zlo. Je to lež a zlo, které je neslučitelné s veřejným funkcionářem, druhým nejvyšším funkcionářem této ctěné Poslanecké sněmovny,“ tvrdě kritizoval Dolínek.

Došlo i na kauzu kolem sochy maršála Koněva. Filip se měl podle Dolínka jako místopředseda Sněmovny postavit proti výrokům ruského ministra kultury, který označil starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře za nacistu. „Přece je povinností místopředsedy Sněmovny, ať je za jakoukoliv stranu, že se zastane zvoleného starosty jakékoliv obce této země proti tak nehorázným výrokům, jaké učinil ministr kultury Ruské federace,“ končil svoji řeč Dolínek.

Poslanci opozice sice jeho návrh podpořili, zároveň ale byli udiveni, že poslanec ČSSD kritizuje předsedu strany, která díky své podpoře drží vládu pohromadě. „Většinu z toho, co tady před malou chvílí zaznělo, určitě nejenom já, ale i moji kolegové z Občanské demokratické strany mohou podepsat. Ale trošku mě překvapuje ten způsob, trošku mě překvapuje ta forma, protože jestli se nemýlím, tak pan poslanec Dolínek je stále člen vládní koalice, která je držena u vlády i díky hlasům poslanců za komunistickou stranu,“ reagovala poslankyně ODS Jana Černochová.

„Kolega Dolínek tady otevřel takovou v podstatě perestrojku v rámci vládní koalice,“ přirovnával vystoupení Dolínka šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek k personálním změnám v komunistické straně v Sovětském svazu na konci 80. let.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jma

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Greta v OSN: To sralo i mě, řekl příznivec. Maňásek, blázen. Šikanujete ji, vy kritici! zaznělo. Češi se s tím ne*erou

8:01 Greta v OSN: To sralo i mě, řekl příznivec. Maňásek, blázen. Šikanujete ji, vy kritici! zaznělo. Češi se s tím ne*erou

Slova Grety Thunbergové oběhla svět a v České republice není o reakce nouze. Přicházejí srovnání se …