Dominance němčiny, angličtina se vytrácí. To bude fičák! Saša Vondra zásadně k německému europředsednictví

09.07.2020 20:42

Začíná německé předsednictví Evropské unie a jeho hlavním cílem je, aby Unie ze současné krize vyšla jednotná a silnější. A co na to říká europoslanec Alexandr Vondra (ODS)? Bude to prý „fičák“. Na svém facebooku ve třech bodech popsal, co vše nás čeká, a zamýšlí se nad klíčovou otázkou.

Dominance němčiny, angličtina se vytrácí. To bude fičák! Saša Vondra zásadně k německému europředsednictví
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Přimluvil se za sloup
reklama

„Němci u vesla. Německo převzalo předsednictví EU. Formálně před týdnem, politicky dnes, kdy kancléřka vystoupila v EP. Bude fičák, měli bychom stáhnout plachty. Výkonnost německých veslařů je tradičně vysoká...,“ píše úvodem svého facebookového komentáře poslanec Evropského parlamentu za ODS.

Následně dodává tři poznámky k dnešnímu plénu:

Zaprvé zmiňuje, že dominovala němčina. Angličtina se vytrácí. „Kancléřka jen německy. Šéf EPP Weber v zásadě taky. Paní Ursula dala půlku v němčině, druhou vystřídala francouzštinu a angličtinu. Takže: chcete-li být v EU in, bez němčiny to nepůjde...,“ všímá si Vondra.

V dalším bodě se věnuje hlavnímu cíli Německa – schválit sedmiletý rozpočet a půjčku na „plán obnovy“. Záměr jde podle něj proti tomu, co Německo tradičně obhajuje, tedy úsporné politice.

„Kancléřka to musí doma obhájit. Proto má ‚obnova‘ zelený nátěr. Němci dodají peníze – ne na záchranu rozhazovačných ‚Italů‘, ale celé planety. To je romantický cíl, který německý daňový poplatník snad ‚pochopí‘. Mám o tom sice pochybnosti, ale trend doby teď takový je...,“ podotýká.

Závěrem připomíná, co mají Češi a Němci společného – jsme průmyslové země, naše bohatství závisí na exportu. „Průmysl a export na tuto krizi doplatí nejvíc (společně s turismem). A na oltář zelené revoluce přinese největší oběť. Němci si to uvědomují – proto např. kancléřka včera dvakrát na tiskovce odmítla kritizovat Čínu kvůli Hongkongu. Bojí se odvety...,“ soudí Vondra.

„Zkrátka pro Němce i Čechy je udržení každé exportní šance dobré. Proto je klíčové, jak dopadne brexit koncem roku. Dohodou, nebo tvrdým nárazem? V našem zájmu je dohoda o volném obchodu, protože v UK končí hodně našich škodovek i německých aut. Proto tady vidím prubířský kámen německého předsednictví. Otěže jednání s UK za EU zatím drží Francouzi a ti to řídí ke srážce. Udělají Němci něco pro to, aby havárii zabránili? Pro mě klíčová otázka!“ uzavírá europoslanec.


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jinde neuvidíte: Italský ostrov Lampedusa, 28. července 2020. A teď si představte, že byste tam na pláži leželi vy a zažili, co vám teď pustíme

15:27 Jinde neuvidíte: Italský ostrov Lampedusa, 28. července 2020. A teď si představte, že byste tam na pláži leželi vy a zažili, co vám teď pustíme

Italský senátor Matteo Salvini může být souzen v další kauze týkající se jeho protiimigrační politik…