Donbas: Kruté boje. Rusko prý čeká na novou nabídku od slabé EU

19.12.2016 14:21

Na Donbase pokračují boje. O život přišly desítky vojáků. Německý expert tvrdí, že Rusku současný stav vyhovuje, čeká na zajímavější nabídku od „oslabené Evropské unie“.

Donbas: Kruté boje. Rusko prý čeká na novou nabídku od slabé EU
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Obraz křížů za mrtvé na Donbase

V neděli okolo šesté hodiny ranní započali ruští separatisté vyzbrojení minomety a dělostřeleckými systémy útok nedaleko oblasti nazývané „Svitlodarska Duha“, která od sebe odděluje ukrajinskou armádou kontrolované město Horlivku a Svitlodarsk nacházející se v Doněcké oblasti. O incidentu na Facebooku informovala tisková služba velitelství protiteroristické operace (ATO).

Ukrajinská strana Spojeneckého centra pro kontrolu a spolupráci (JCCC) podala ihned žádost o klid zbraní.

„Nepřítel se útokem v oblasti ukrajinských ozbrojených pozic nedaleko od vesnice Luhanske pokusil o nečekaný zvrat s úmyslem odříznout postupující jednotky sil ATO a změnit kontaktní linii,“ uvádí ukrajinský server Unian.

„Ukrajinští vojáci se proti útoku postavili a brzy přejali iniciativu. Podařilo se jim protivníka obklíčit a vydat se do protiofenzívy. Nepřítel byl donucen k ústupu. Zanechal za sebou své vybavení pocházející z Ruska,“ píše vojenské velitelství na facebookových stránkách.

Podle údajů tajných služeb přišel nepřítel o 25 vojáků, dalších 30 bylo zraněno. Na ukrajinské straně přišlo o život pět mužů a šest jich bylo zraněno.

Podle informační agentury Unian v posledních dnech „okupanti několikráte ostřelovali ukrajinské pozice v oblasti Svitlodarske Duhy a v nedalekých vesnicích, což způsobilo ztrátu elektřiny a poničenou infrastrukturu v civilních oblastech“.

To, proč nebyla doposud dosažena dohoda ohledně Donbasu, objasnil novinářům z ukrajinského portálu Apostrophe Dr. Stefan Meister z německé Rady pro zahraniční politiku. Podle Meistera nebylo prozatím dosaženo žádné dohody, protože současný stav Rusku vyhovuje. Expert dále uvedl, že existují určitá témata, která by se v rámci Minských dohod neměla s Ruskem vůbec diskutovat.

„Jedním s takových témat je otázka reforem na Ukrajině. Zatím v této oblasti ovšem žádný progres nevidím. Rusko nedočkavě čeká na zajímavější nabídku od Evropské unie, která by mohla přijít s tím, jak dojde k oslabení pozic méně zainteresovaných Spojených států vedených Donaldem Trumpem. Stejně tak by Rusku mohly hrát do karet i výsledky voleb ve Francii,“ míní expert.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: fib

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš udeřil na televizi. Zprudka. Tanky, Zeman, Zaorálek, všechno špatně

20:52 Babiš udeřil na televizi. Zprudka. Tanky, Zeman, Zaorálek, všechno špatně

Premiér Andrej Babiš (ANO) se ve svém týdenním facebookovém hlášení „Čau lidi“, s nímž obohacuje veř…