Doněck nesmí být bombardován. Můžeme být šťastní spolu, opakoval dokola Zemanův oblíbený miliardář

10. 7. 2014 10:00

Rozhovor ukrajinské televize s Rinatem Achmetovem, miliardářem ovládajícím oblast Doněcku, se nesl v duchu neustále opakované věty, že Doněck a celá oblast Donbasu nesmí být bombardovány. Vyjednáváním je podle Achmetova možné dosáhnout toho, že lidé v Doněcku budou šťastní i jako součást jednotné Ukrajiny.

Doněck nesmí být bombardován. Můžeme být šťastní spolu, opakoval dokola Zemanův oblíbený miliardář
Foto: www.shakhtar.com
Popisek: Miloš Zeman s Rinatem Achmetovem, nejbohatším Ukrajincem
reklama

Fotogalerie: - Zeman na Ukrajině

Prezident Zeman s ministrem obrany Pickem u hrobu ...
Miloš Zeman se zdraví s veterány Rudé armády, kteř...
Z výstavy před kyjevskou radnicí, kterou Zeman otv...
Z výstavy před kyjevskou radnicí, kterou Zeman otv...
Prezident Miloš Zeman s válečnými veterány Rudé ar...
Hlava státu přichází na české velvyslanectví v Kyj...

Reportérka hned v úvodu uvedla, že do Doněcku se stáhli ozbrojenci z osvobozeného Slavjansku. Proto ji zajímalo, co by se v tomto městě mělo dít podle místního magnáta. „Doněck nesmí být bombardován,“ uvedl Achmetov a dodal, že bombardován nesmí být ani zbytek oblasti Donbasu. Města a infrastruktura podle něj musí zůstat zachovány.

Kromě toho je třeba chránit životy nevinných civilistů. „Donbas je domovem silných, pracovitých a poctivých lidí,“ ujistil miliardář. Tito lidé jsou podle něj na svůj domov hrdí a je třeba, aby to bylo chápáno. Především jsou to však lidé mírumilovní. „Proto znovu opakuji - Donbas nesmí být bombardován,“ vyzývá místní továrník, který v loňském roce přijal českého prezidenta Miloše Zemana, který se o něm vždy vyjadřoval pochvalně.

Redaktorku zajímalo, jak tedy chce situaci na východě země řešit. „Vyjednávání, vyjednávání a zase vyjednávání,“ odpověděl Achmetov. Pokud se toto podaří, může se podle něj celá situace urovnat v míru.     

„Řekněte mi, kdo jinak vrátí syny matkám? Manžely ženám? A otce dětem?“ ptal se naléhavě. Nechce prý přerušit kontakty Donbasu s dalšími oblastmi Ukrajiny, především ale nechce zabíjení lidí. Proto bude neustále hledat mírová řešení.

Redaktorka se jej však skepticky otázala, zda je mír na východě Ukrajiny ještě vůbec možný. Achmetov je však o tom přesvědčen. „Lidé budou spokojeni, když budou mít dobrou práci, dobrý plat a šťastný život,“ myslí si. A úspěšný Donbas může být, pokud bude respektován. Například když místní ruskojazyční obyvatelé budou moci hovořit svým jazykem a budou respektovány místní zvyky a tradice.

„Já osobně vidím šťastný Donbas jen jako součást jednotné Ukrajiny,“ ujistil závěrem rozhovoru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsme za kašpary.“ Milion chvilek? Už i ODS se směje. Plus varování, o co Minářovi skutečně jde. A vážné informace

19:13 „Jsme za kašpary.“ Milion chvilek? Už i ODS se směje. Plus varování, o co Minářovi skutečně jde. A vážné informace

Na to, že spolek Milion chvilek připravuje demonstraci proti zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem p…