Dopravní chudoba. Místo auta vám na radnici půjčí kolo. Takto se vážně hovoří ve vládě

11.08.2024 6:14 | Komentář

Dopravní chudoba je pojem, který se za necelé tři roky stane v Česku realitou. „Fialova vláda bez pochopení hrozby pro naši zemi prosadila Bruselu za svého předsednictví EU prováděcí předpisy ke Green Dealu s názvem Fit for 55,“ říká pro ParlamentníListy.cz bývalý ministr dopravy Vladimír Budinský. Tím neodvratně přiblížila rozšíření systému emisních povolenek (EU ETS 2), které se bude týkat i emisí z budov a také sektoru dopravy. „Kroky tohoto typu jsou čirá katastrofa. Ti, kteří vymysleli ten krásný zelený svět, vůbec netuší, jak žije většina lidí,“ konstatuje ekonomka Ilona Švihlíková.

Dopravní chudoba. Místo auta vám na radnici půjčí kolo. Takto se vážně hovoří ve vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cyklista v Praze

Reálné riziko pro nemalou část českých domácností, o němž se ale zatím z politických důvodů příliš nemluví, představuje dopravní chudoba. To je ve společenské debatě poměrně nový pojem. Používá se v souvislosti s připravovaným rozšířením systému emisních povolenek (EU ETS 2), které se bude týkat i emisí z budov a také sektoru dopravy.

Samotné zavedení emisních povolenek v tomto odvětví může vést ke zdražení pohonných hmot, a tedy prodražit dopravu s využitím prostředků se spalovacím motorem. Skokové dodatečné zdražení způsobené systémem emisních povolenek může být pro část domácností na hraně únosnosti a významně zatížit jejich rodinný rozpočet bez možnosti využití rozumné alternativy.

Vše se odvíjí od toho, že Česká republika jako každá země Evropské unie musí usilovat o dosažení tzn. uhlíkové neutrality do roku 2050, s dílčím cílem snížení emisí alespoň o 55 % do roku 2030. Proto byl v minulém roce Bruselem uzákoněn a do národní legislativy členských států EU převeden další systém zelených daní oddělený od stávajícího systému EU ETS. Bude pokrývat a řešit emise CO2 ze spalování paliv v budovách, silniční dopravě a dalších odvětvích.

Dekarbonizace, tedy snižování emisí uhlíku či jeho ekvivalentu u jiných skleníkových plynů, tím zasáhne veškeré oblasti života domácností včetně osobního vytápění a dopravy. Systém nových povolenek má být plně funkční v roce 2027. Jako první krok bude monitorování a vykazování emisí zahájeno v roce 2025.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Říkal si Cleopatra, tak seděl se ženami. Německo žasne nad případem vraha z Afriky

18:18 Říkal si Cleopatra, tak seděl se ženami. Německo žasne nad případem vraha z Afriky

Až neuvěřitelný případ se právě probírá v Německu, kde africký migrant ubodal dozorce v uprchlické u…