Došla trpělivost. Pošleme Řekům armádu, uprchlíky zase domů! Jiří Kobza se s tím nepáře: Je Rozumek zločinec?

04.03.2020 17:52

ROZHOVOR V napjaté situaci, která panuje mezi desítkami tisíc uprchlíků a řeckými bezpečnostními složkami, může dojít k eskalaci násilí, myslí si poslanec a bývalý diplomat Jiří Kobza (SPD). Dosud prý migranti a jejich pomocníci počítali s tím, že jim Evropa nebude bránit za použití síly. Nyní si ale Kobza všímá toho, že i mladí Řekové občas útočí na pracovníky migračních neziskovek. „Vypadá to, že řecká trpělivost narazila na své meze,“ soudí zkušený politik a diplomat a Martinu Rozumkovi, řediteli neziskové Organizace pro pomoc uprchlíkům, cituje pasáž ze Ženevské úmluvy, kterou se Rozumek dříve zaštítil, když kritizoval kroky řecké vlády.

Došla trpělivost. Pošleme Řekům armádu, uprchlíky zase domů! Jiří Kobza se s tím nepáře: Je Rozumek zločinec?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Kobza je členem Poslanecké sněmovny, zvoleným za politické hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)

Napětí roste. Turecko přestalo hlídat pohyb uprchlíků a desítky tisíc se jich nashromáždily u čáry s Řeckem, kterou se chystají překročit. V tom jim ale pravděpodobně zabrání řecká armáda a policie, která je na místě ve zvýšeném počtu. Migranti na řecké strážce pořádku házejí kamením a údajně i kovovými tyčemi. V reakci se hovoří i o případném použití ostré munice. Domníváte se, že situace hrozí eskalovat?

Anketa

Je Michaela Šojdrová dobrá politička?

1%
99%
hlasovalo: 17221 lidí

Eskalaci násilí lze podle všeho rozumně předpokládat. Dosud migranti a zejména ti, kdo je motivují (nejrůznější mafie, neziskovky a aktivisté), počítali s tím, že „humanisticky“ zastrašená Evropa si nedovolí zabránit jim silou v uplatnění jejich svatého práva na pobyt a sociální benefity v Evropě. Předpokládají, že ozbrojené složky před množstvím „bezbranných lidí, žen a dětí“ raději couvnou a že dětský štít jim prorazí cestu do Evropy. Modus operandi je stále stejný, jenže násilí „bezbranných“ migrantů, kteří za pokřiku „Aláhu Akbar“ prolamují ploty a pronikají nelegálně do Evropy za bezmocného přihlížení pohraničníků, svázaných nesmyslnými rozkazy, přestává fungovat. Pozoruhodné jsou útoky mladých Řeků na pracovníky promigračních neziskovek v Řecku. Vypadá to, že řecká trpělivost narazila na své meze.

Co by se stalo, kdyby ze strany řeckých ozbrojených složek padly výstřely ostrou municí směrem k migrantům?

Myslím, že to by byl jasný signál imigrantům, že Řekové je tam již nechtějí. Myslím, že to by pochopili velice jasně, a jsem si jist, že to budou respektovat.

Ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek si postěžoval, že Řecko na měsíc přestává dodržovat mezinárodní právo. K tomu prý dochází tím, že stát zavřel hranice pro uprchlíky, říká Rozumek a odkazuje se na Ženevskou úmluvu a Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv. Souhlasíte s Rozumkem? Měla by EU nějak na krok Řecka reagovat?

Náš stát stejně jako Řecko musí v první řadě chránit lidská a občanská práva svých vlastních lidí. Pana Rozumka považuji za spolupachatele pašování lidí, legalizace jejich nezákonného pobytu, a tím pachatele ohrožení státu. Účelnost vynaložených státních peněz na jeho organizaci O.P.U. mi zůstala utajena. Každý stát má povinnost především chránit svoje území a svoje lidi, takže podle mne je to právě naopak, po letech teprve nyní řecký stát začal plnit svoji povinnost. Řecko požádalo o pomoc, tak by EU mohla například peníze pro Erdogana přesměrovat těm státům, které vyšlou do Řecka svoje vojáky, aby pomohli Řekům chránit jejich zemi.

Připomeňme si definici uprchlíka ze Ženevské úmluvy: osoba, která se nachází mimo svou vlast a má oprávněné obavy před pronásledováním z důvodů rasových, náboženských nebo národnostních nebo z důvodů příslušnosti k určitým společenským vrstvám nebo i zastávání určitých politických názorů, je neschopna přijmout, nebo vzhledem ke shora uvedeným obavám odmítá ochranu své vlasti; totéž platí pro osobu bez státní příslušnosti nacházející se mimo zemi svého dosavadního pobytu následkem shora zmíněných událostí, a která vzhledem ke shora uvedeným obavám se tam nechce nebo nemůže vrátit.

Toto agresivní mladí jedinci a veteráni různých džihádistických válek a milicí, snažící se násilím probít do Evropy, rozhodně nesplňují. Možná maximálně v představách pana Rozumka, který toto za použití velice pochybných argumentů nepokrytě podporuje. Proč asi?

Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) uvedl, že spoléhat se na tureckého diktátora je chyba. Bylo tedy podle vás chybným rozhodnutím uzavřít s Tureckem migrační dohodu EU – Turecko z roku 2016?

Napsal jsem několikrát i v ParlamentníchListech.cz, že EU neměla nikdy ustoupit Erdoganovu vydírání. Ty prostředky měly být použity na posílení ochrany řeckých, bulharských a italských hranic. Tou smlouvou EU potvrdila v Erdoganových očích svoji slabost, bezradnost a neschopnost se bránit, takže bylo jen otázkou času, než Turci vyšlou několik desítek tisíc migrantů do EU a zvednou cenu. Což obzvláště nyní, kdy Turecko provádí invazi do Syrie, a tudíž potřebuje mnoho peněz, začíná být velice aktuální. Pokud EU opět couvne a zaplatí, tak prakticky bude financovat turecký nájezd do severní Syrie.

Další neuvěřitelnou chybou a diletantismem EU (včetně českého hlasu) bylo zahrnout do této dohody příslib bezvízového styku EU – Turecko a slib obnovení přístupových rozhovorů EU – Ankara. Pokud to autoři dohody nemysleli vážně, jsou v tureckých očích oprávněně podvodníky, pokud to vážně mysleli, jsou zrádci a bezpečnostním rizikem pro Evropu.

Z liberálních kruhů v západní Evropě se již ozývají hlasy o tom, že by Řecko mělo neprodleně uprchlíkům umožnit další cestu. Naopak z národoveckých kruhů můžeme vidět volání po urychlené policejní, či dokonce vojenské pomoci Řecku. Jak se k této otázce stavíte?

Jsem rozhodně pro umožnit migrantům cestu domů, a to neprodleně.

Řekové situaci sami nezvládnou, dokonce požádali o pomoc, jsem tedy rozhodně pro vyslání nadnárodních vojenských oddílů k posílení ochrany řeckých hranic.

Konkrétně řecká vláda už 1. 3. vyzvala země EU k poskytnutí rychlé a účinné pomoci. Řecko zároveň iniciovalo i proceduru uvedenou v čl. 73, odst. 3 Smlouvy o EU s odvoláním na solidaritu v rámci EU. Často mají naši představitelé plná ústa pomoci a spojenectví, tady to mohou prokázat v praxi, bilaterálně, v rámci EU i NATO.

Současně nesmíme zapomenout, že musíme takto pomoci i dalším ohroženým státům na balkánské trase – Severní Makedonii, Bulharsku, Srbsku, Černé Hoře – a ve finále hlavně Maďarsku.

Měla by EU posílat Turecku na boj se zvládnutím migrantů další a další prostředky, jak žádá Erdogan? Turecko má na svém území takřka čtyři miliony uprchlíků.

Rozhodně nesouhlasím, obzvláště za současné situace. Turecko obsadilo severní Sýrii, a tím v podstatě znemožnilo Syřanům návrat domů. Navíc přijímá další migranty ze zemí dál na východ, bez souvislosti se syrskou válkou, namísto aby uzavřelo hranice. Já tomu rozumím tak, že pro úspěšné vydírání EU tyto „uprchlíky“ potřebuje. Požadované výkupné, peníze (jsou to i české peníze), jsou nyní zapotřebí zde k urychlenému vybudování nového systému ostrahy hranic, protože pokud padne řecká hranice, další na řadě je srbsko-maďarská, pokud ta padne, jsme na řadě my. Jenže současná vláda očividně nemá kuráž začít se připravovat na tuto variantu.

Anketa

Má Česko vyslat armádu či policii na obranu Řecka před migranty?

99%
1%
hlasovalo: 28018 lidí

Má nyní EU nějaké páky, jak Erdogana donutit udržet necelé čtyři miliony migrantů na tureckém území?

Samozřejmě. Může uplatnit ekonomické sankce, úplně přerušit přístupové rozhovory k EU, snížit úroveň diplomatických styků, je toho mnoho. Kromě toho měly už minimálně hraniční státy vyhlásit pohotovost a přípravu na mimořádný stav.

Dochází nyní podle vás k destabilizaci blízkovýchodního regionu? S tím souvisí ještě další faktor – Turecko v neděli oznámilo, že spustilo vojenskou ofenzivu proti silám syrského prezidenta Bašára Asada na severozápadě Sýrie. Ankara ale zároveň uvedla, že si nepřeje vojenskou konfrontaci s Ruskem, které je v Sýrii přítomno.

Dochází k cílené destabilizaci nejenom Blízkého východu, ale především Evropy, zejména v litorálních státech. Ankara provádí vojenskou invazi do Sýrie, dopouští se válečných zločinů a naše hlavní média o tom mlčí. Navíc nezapomínejme, že Ankara útočí v Sýrii již od začátku syrské krize v roce 2011, po celou dobu podporovala všestranně ty nejbrutálnější islamisty, vojensky, logisticky, čile s nimi obchodovala atd.

Hrozí tedy Evropě další vlna migrační krize?

Ta už přece probíhá! Už od pádu Salviniho v Itálii lodě „neziskovek“ provozují bezplatnou dopravu imigrantů z Afriky do italských přístavů. Nelze vyloučit, že právě tento vývoj Erdogana inspiroval k tomu zjištění, jak snadno lze z EU vymačkat více peněz. To, co je opravdu děsivé, je drtivá skutečnost, že Evropa (jak EU, tak i jednotlivé členské státy) nebyla schopna se poučit z minulé vlny (o které jsem napsal, že to bylo jen zahřívací kolo) a že nepodnikla žádná opatření, jak se bránit další vlně. Jedině snad že se zvýšil počet „neziskovek“ které z kšeftu s migrací a evropských peněz mají krásný život. Očividně to, že rozvracejí vlastní stát, který jejich rodiče pomáhali budovat, jim vůbec nedochází, a pokud, tak nevadí.

Naše republika má velmi omezené prostředky, jak uzavřít hranice.

Možná stojí za zmínku, že tuto druhou a silnější ilegální migrační vlnu jsem docela přesně předvídal v několika textech na konci loňského roku – ve vašem médiu nebo např. v delším materiálu pro časopis Nekorektní.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marek Korejs

Jaroslav Doubrava byl položen dotaz

Co si myslíte o Putinovi dnes?

Pořád si myslíte, že svou nesmyslnou válkou zahraňuje tisíce životů? Jakých? Vždyť denně akorát zbytečně kvůli Putinovi umírají lidé. Víte, že ruské agresi padl za oběť už i český občan?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slovenský politolog: Čím více zbraní Ukrajině pošleme, tím rychleji to skončí? Doufám, že tomu ti západní politici fakt nevěří

20:21 Slovenský politolog: Čím více zbraní Ukrajině pošleme, tím rychleji to skončí? Doufám, že tomu ti západní politici fakt nevěří

Konflikt na Ukrajině bude dlouhodobý a Putin už z něj nemůže vyjít vítězně. Může pouze vycouvat dipl…