Dovoz migrantů. Ohrožení Česka, bouřil Okamura. Utřel redaktorku. Pak přišel ministr Metnar, ještě bude veselo

22.5.2018 2:41 odp.

Na brífinku hnutí SPD k jednání Sněmovny vystoupil Tomio Okamura s plamenným projevem o Marrákešské smlouvě a hrozícím přílivu migrantů. Došlo i na další konflikt s reportérkou České televize. Do hry se vložil i ministr vnitra Lubomír Metnar. Podepsal zrychlené přijímání migrantů? S Okamurou se v tomto bodě nejspíše neshodnou.

Dovoz migrantů. Ohrožení Česka, bouřil Okamura. Utřel redaktorku. Pak přišel ministr Metnar, ještě bude veselo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura

„Za velice krátkou dobu se nám tu nastřádalo několik velice nebezpečných právních návrhů, které se projednávají na evropské a mimoevropské úrovni a které zásadně ohrožují sociální smír a bezpečnost v České republice,“ řekl na úvod Okamura. Zmínil také to, že podle něj čeští europoslanci za hnutí ANO a ČSSD hlasovali pro migraci. „Evropský parlament nově podpořil návrh evropského komisaře pro migraci Dimitrise Avramopoulose, aby EU podepsala úmluvy OSN, které mají zcela otevřít hranice států pro migranty a uprchlíky. Pro tento doslova vlastizrádný návrh hlasovali všichni europoslanci vládního hnutí ANO. Je s podivem, že od premiéra Babiše slyšíme jedny věci, a ve skutečnosti to hlasování v Evropském parlamentu je zcela opačné a velice promigrační,“ nechal se slyšet Okamura.

O celé věci jsme informovali již ZDE.

Anketa

Schvalujete, že pořad ČT 168 hodin odvysílal záběry s naštvaným Hamáčkovým sousedem?

75%
25%
hlasovalo: 3737 lidí

„Stejně tak pro toto usnesení hlasovali europoslanci za ČSSD, TOP 09 a STAN, jmenovitě Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák, Jiří Pospíšil, Jaromír Štětina a Miroslav Poche, kterého ČSSD navrhuje na pozici ministra zahraničí a který v roce 2015 na svém blogu přímo vyzýval k přijímání nelegálních arabských a afrických migrantů do České republiky a prosazuje tyto pro nás zcela neakceptovatelné věci,“ dodal Okamura s důrazem na jméno možného budoucího ministra zahraničí.

Druhým bodem jednání má být kauza Novičok. O tom se rozhovořil místopředseda hnutí SPD Radim Fiala. „Podle našeho názoru je kauza tzv. Novičoku nyní využívána pouze ke skandalizaci prezidenta republiky. Je to očividný a jasný fakt,“ řekl Fiala. Pokud si podle něj porovnáme výroky jednotlivých ústavních činitelů, včetně ministerstva obrany, je z nich zřejmé, že s výjimkou prezidenta republiky připomínají „kroutícího se hada“. SPD prý bude hlasovat proti zařazení tohoto bodu. „Nechceme skandalizovat prezidenta a myslíme si, že tato debata patří mezi tajné služby, a ne na plénum Sněmovny,“ dodal Fiala.

Poté již byl čas na otázky médií. První se přihlásila Česká televize. „K té Marrákešské deklaraci, o které jste mluvili, vy jste pravděpodobně citovali z Parlamentních listů, ale tato informace o tom, že by se mělo jednat o podporu migrace, tu už vyvrací různé weby, je to oficiální hoax. Už i pan ministr Metnar řekl, že se jedná o právně nezávazné politické dokumenty, které neznamenají přijímání žádných nových závazků,“ řekla redaktorka veřejnoprávního média. Podle ní se naopak africké státy zavázaly k větší spolupráci v otázce migrantů.

Slovo si vzal Tomio Okamura. „Mě spíš překvapuje, že Česká televize asi nemá k dispozici oficiální překlad té Marrákešské deklarace, já ho tady mám k dispozici v češtině a dokonce i vyžlucený,“ řekl šéf hnutí SPD a ukázal předmětný dokument na kameru. „My jsme si ho totiž nechali udělat. Takže nevycházíme z Parlamentních listů, nevycházíme ani z domněnek České televize, ale my to tady máme. Takže rád Českou televizi seznámím s překladem, pakliže ho nemáte k dispozici, a trvám na tom, co jsem řekl. Je to proimigrační dokument, který ohrožuje bezpečnost České republiky,“ dodal Okamura. Na plénu Sněmovny bude z dokumentu také citovat.

O chvíli později se konal brífink hnutí ANO. Na něm vystoupil ministr vnitra Lubomír Metnar, který se také vyjádřil ke zmiňované Marrákešské deklaraci, pod kterou je za Českou republiku právě jeho podpis. „Některá média začala informovat veřejnost o průběhu a závěrech této konference, kde se objevila celá řada polopravd a lží. Z tohoto důvodu vítám iniciativu předsedy SPD Tomia Okamury, že tento bod chce zařadit na jednání Sněmovny. Chtěl bych jasně vyvrátit dezinformace. V žádném případě nebyla mnou, ani nikým jiným z delegace podepsána žádná závazná deklarace. Jedná se o nezávaznou politickou deklaraci, kde se pozice České republiky vůbec nemění. Ba naopak, africké země se zavazují, že si budou daleko lépe střežit svoji hranici a že budou bojovat proti převaděčským sítím,“ vysvětloval Metnar.

Lubomír Metnar také znovu zopakoval, že se nejedná o žádné ohrožení bezpečnostní situace v České republice a podobné zmínky označil za dezinformace. Pozice ČR se podle něj nikterak nemění. „Jsem rád, že toto můžeme znovu zopakovat na půdě Sněmovny,“ dodal Metnar.

Plénum Poslanecké sněmovny bude deklaraci podepsanou ministrem Metnarem projednávat ve čtvrtek. Předtím se jí bude zabývat ještě sněmovní evropský výbor.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marek Korejs

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už i ministr chce šetřit. Evropsky. Co to znamená? Zpozornět by měli řidiči

14:43 Už i ministr chce šetřit. Evropsky. Co to znamená? Zpozornět by měli řidiči

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se na svém twitterovém profilu vyjádřil k energií …